Finanse
Upadłość konsumencka bez majątku – jak długo trwa?
W sytuacji, kiedy spirala zadłużenia rośnie, a długi stają się niemożliwe do spłacenia, wówczas wiele osób decyduje się ogłosić bankructwo. Upadłość konsumencka to rozwiązanie stworzone z myślą o wszystkich osobach, które mają trudności w uregulowaniu swoich zobowiązań finansowych. W wielu przypadkach upadłość okazuje się najlepszym wyjściem. Co ważne, aby starać się o ogłoszenie upadłości, dłużnik nie musi posiadać majątku.
Upadłość konsumencka. Kiedy można ją ogłosić?
Niestabilne czasy, liczne zobowiązania pieniężne, w tym kredyty i długi, problemy z płynnością finansową spowodowane utratą pracy bądź nieszczęśliwym wypadkiem stanowią jedne z najczęstszych przyczyn upadłości konsumenckiej.
Przewalutowanie kredytu we frankach w 2022 roku – czy to się jeszcze opłaca?
Kredyty hipoteczne we frankach cieszyły się ogromną popularnością w latach 2004–2008. W tym okresie waluta była tania, a banki oferowały korzystne warunki kredytowania. Mowa tutaj głównie o niskim oprocentowaniu, co skutkowało zarówno niższą ratą, jak i kosztami, ponadto zdolność kredytowa była znacznie wyższa. Niestety większość kredytobiorców nie zdawała sobie sprawy z ryzyka kursowego. Obecnie wielu frankowiczów boryka się ze spłatą zadłużenia. Nagły wzrost kursów waluty przełożył się na znacznie wyższe raty. Zatem, czy przewalutowanie kredytu we frankach jest opłacalne?
Kiedy umowa to za mało. Jak egzekwować długi?
Podpisujemy umowę, będąc przekonanym o tym, że jej treść gwarantuje nam wypłatę należności za wykonaną pracę, zwrot pożyczonych pieniędzy, terminową spłatę należności za dzierżawę gruntu lub lokalu. Tak to wygląda w teorii, jednak w praktyce często pojawiają się problemy. Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć się na wypadek braku spłaty należności z różnego tytułu oraz jak skutecznie egzekwować długi.
Podwyżki stóp procentowych kredytu - czy możliwe jest obniżenie raty?
Stan polskiej gospodarki ma wpływ na codziennie życie każdego Polaka i Polki. Aktualna sytuacja związana z podwyżką stóp procentowych jest szczególnie trudna dla kredytobiorców. Wyjaśniamy z czego wynikają podwyżki stóp procentowych kredytu, o ile wzrosły i tłumaczymy co można zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość i uchronić się przed kolejnymi podwyżkami.
Co składa się na umowę deweloperską?
Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do zbudowania i sprzedaży lokalu, a następnie do ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia jego własności na nabywcę. Sporządzana jest pod postacią aktu notarialnego, a zabezpiecza ją tzw. ustawa deweloperska, czyli Ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Zadatek a zaliczka – najważniejsze różnice
Zadatek lub zaliczka są najczęściej stosowane w umowach przedwstępnych. Stanowią swego rodzaju formę zabezpieczenia transakcji.
Kiedy można unieważnić umowę darowizny?
Decyzja o dokonaniu darowizny zwykle podejmowana jest w dobrej wierze. Darowizna jest to rodzaj umowy, która ma na celu nieodpłatne przekazanie obdarowanemu korzyści kosztem majątku darczyńcy. W praktyce najczęściej dotyczy ona bliskich sobie osób, np. rodziców, którzy przekazują określony przedmiot darowizny swoim dzieciom. Przedmiotem darowizny zwykle jest mieszkanie, chociaż tak naprawdę mogą to być również inne rzeczy, np. pieniądze, samochód, a nawet prawa (np. prawa autorskie).
Wspólne mieszkanie bez ślubu - kwestie prawne
W Polsce coraz więcej osób żyje bez ślubu, a co się z tym wiąże, kupują wspólne dobra np. samochód czy nieruchomości. Kwestia zakupu własnego mieszkania jest bardziej skomplikowana, jeśli partnerzy nie są związani pod względem prawnym. Co należy zrobić i jak się zabezpieczyć podczas zakupu mieszkania, aby nie narazić się na problemy w razie rozstania, śmierci partnera czy innych nieprzewidzianych okoliczności?
Wspólne mieszkanie a podział majątku
Podział majątku to jedna z najważniejszych kwestii przy rozwodzie, często wręcz najtrudniejszych, jeśli do rozstania dochodzi w wyniku konfliktu. Po rozwodzie małżonkowie zwykle dzielą majątek, który udało im się zgromadzić po ślubie, w tym przede wszystkim wspólne mieszkanie. Z doświadczeń naszej kancelarii adwokackiej ze Szczecina doskonale wiemy, że przy sprawach rozwodowych właśnie wspólne nieruchomości budzą zwykle najwięcej kontrowersji. Podział majątku, a więc również i wspólnego mieszkania, może nastąpić na kilka sposobów. Poniżej przedstawimy najczęściej praktykowane rozwiązania.
Jak złożyć reklamację w sprawie kredytu frankowego?
Na reklamację kredytu we frankach decyduje się coraz więcej kredytobiorców. Jest to jedyny sposób na to, aby dochodzić swoich praw w przypadku, gdy umowa kredytowa zawiera niedozwolone klauzule. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby zareklamować kredyt we frankach.