Podwyżki stóp procentowych kredytu – czy możliwe jest obniżenie raty?

Stan polskiej gospodarki ma wpływ na codziennie życie każdego Polaka i Polki. Aktualna sytuacja związana z podwyżką stóp procentowych jest szczególnie trudna dla kredytobiorców. Wyjaśniamy z czego wynikają podwyżki stóp procentowych kredytu, o ile wzrosły i tłumaczymy co można zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość i uchronić się przed kolejnymi podwyżkami.

Czym jest stopa procentowa?

Aby zrozumieć, dlaczego rosną stopy procentowe, warto najpierw wytłumaczyć podstawowe pojęcia, czyli stopy procentowe i kapitał. Stopą procentową określa się wysokość kapitału (ceny), jaka przysługuje posiadaczowi kapitału. Kapitałem jest zasób, którego celem jest pomnażanie wartości. Może występować jako zasób środków pieniężnych (np. gotówka), środków produkcji (np. maszyny) lub zasób intelektualny (np. wiedza). Stopa procentowa jest określeniem kosztu, który przysługuje posiadaczowi kapitału z racji tego, że udostępnia dostęp do swojego kapitału (zasobów) innym przez określony czas. Koszt ten w ekonomii określa się jako stopa procentowa, ponieważ zwykle określa się go jako procent od pożyczonej sumy mierzony w ujęciu rocznym.

Dlaczego obecnie są podwyżki stóp procentowych kredytu?

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych kredytów to efekt drastycznego wzrostu cen i inflacji. Aby zahamować te procesy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że podniesie stopy procentowe. Dlaczego? Ponieważ każda zmiana stóp procentowych wpływa na gospodarkę, a podniesienie stóp procentowych w 2022 roku, w opinii RPP ma poprawić stan polskiej gospodarki po okresie pandemii.

Chociaż okres pandemii minął, to stopy procentowe są sukcesywnie podnoszone od października zeszłego roku. Wynika to z faktu, że projekcja inflacji, ustalona dla Polski jako norma 2,5%, w raportach o inflacji przedstawiających bieżącą sytuację i perspektywy, odbiegła od ustalonej przez bank centralny strategii celu inflacyjnego. Nie bez znaczenia jest także kurs walutowy, a konkretnie utrata polskiego złotego jako waluty.

Ile razy wzrosły stopy procentowe od początku roku?

Stopy procentowe kredytu w Polsce utrzymywały się przez długi czas na niskim poziomie. Między innymi dlatego wiele osób decydowało się na kredyt, ponieważ raty były niskie. Wiele zmieniła jednak pandemia, a największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki okazał się brak opanowania inflacji, która w listopadzie 2021 roku osiągnęła poziom 10,9%. W maju 2022 roku dokonano ósmego podniesienia stóp procentowych. Wcześniejsze podnoszenia stóp procentowych miało miejsce 6 października 2021, 4 listopada 2021, 8 grudnia 2021, 4 stycznia 2022, 8 lutego 2022, 8 marca 2022, 6 kwietnia 2022.

Jak chronić się przed kolejnymi podwyżkami rat za kredyt?

Celem podnoszenia stóp procentowych jest zatrzymanie PKB i doprowadzenie do sytuacji, w której zacznie spadać. Polski rząd musi skupić się na tym, aby pilnować stabilności i tak słabej waluty. Szczególnie, że niektórzy specjaliści przewidują, że Polska może wejść w stan stagflacji, czyli inflacji i stagnacji gospodarczej jednocześnie. Oczywiście to jeden z czarnych scenariuszy, ponieważ dzięki dobrym decyzjom możliwy jest jeszcze wzrost gospodarczy. Trudno jednak przewidzieć, kiedy on nastąpi. Do tego czasu warto zadbać o swoje finanse i nie martwić się o wysokość spłaty kredytu.

Aby chronić się przed kolejnymi podwyżkami warto zainwestować w wsparcie doświadczonych adwokatów ze Szczecina specjalizujących się w prawie gospodarczym, którzy pomogą prześledzić szczegóły oferty kredytowej z bankiem (wysokość oprocentowania, prowizje, marże), a także pomogą ocenić możliwości finansowe. W jaki sposób?

  • renegocjacja marży – adwokat może pomóc w renegocjacji marży z bankiem. Rozmowy z przedstawicielami banku mogą być bardzo trudne, dlatego warto, aby negocjacje poprowadził doświadczony i rzeczowy specjalista.
  • zmiana oprocentowania na stałe – dla niektórych osób rozwiązaniem może być zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe.
  • próba skrócenia okresu kredytowania – warto się na nią zdecydować, jeśli od momentu zaciągnięcia kredytu poprawiła się sytuacja finansowa. W takiej sytuacji konieczne jest jednak przeprowadzenie negocjacji i sporządzenie aneksu.
  • nadpłacanie kredytu – zawsze oznacza, że w dłuższej perspektywie doprowadzi do zmniejszenia się całkowitego kosztu kredytu.
  • przeniesienie kredytu do innego banku – spłata kredytu w jednym banku to tradycyjne rozwiązanie i niewiele osób wie, że możliwe jest jego przeniesienie. Jeśli inny bank zaoferuje lepsze warunki spłaty kredytu adwokat pomoże z formalnościami i upewni się, że oferta się opłaca.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.