Rozwód

Rozwód na pierwszej rozprawie – czy to możliwe?

Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Z reguły nikt bowiem nie bierze ślubu z myślą o tym, aby się rozwodzić. W związku z tym, że rozwód to wydarzenie silne emocjonalne, warto się dobrze przygotować. Stres można bowiem ograniczyć wybierając dobrego adwokata, a także decydując się na rozwód na pierwszej rozprawie. Tak zwany szybki rozwód jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

Czytaj więcej

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?

Zmiana nazwiska po rozwodzie najczęściej dotyczy kobiet. Wiele z nich zastanawia się, jak wygląda taka procedura i co jest konieczne, aby powrócić do nazwiska, którym posługiwały się przed zawarciem związku małżeńskiego. 

Czytaj więcej

Separacja – droga do rozwodu czy odnowienia relacji?

Na separację decydują się pary w poważnym kryzysie związku małżeńskiego, które nie są jednak jeszcze przekonane co do słuszności decyzji o rozwodzie. Dokąd może doprowadzić małżonków orzeczenie o separacji? W poniższym krótkim artykule znajdziesz kompendium wiedzy o tej instytucji prawnej.

Czytaj więcej

Rozwód a ustalenie miejsca pobytu dziecka

Konieczność ustalenia miejsca pobytu dziecka to kwestia, która najczęściej wymaga decyzji sądowej w przypadku rozwodu lub separacji, nieco rzadziej przy rozpadzie związków konkubenckich, a nawet w sytuacji małżeństw, które formalnie nadal trwają, jednak małżonkowie mieszkają już osobno. To dość trudne sprawy, z jakimi borykają się kancelarie adwokackie. Trzeba brać pod uwagę nie tylko kwestie prawne, ale przede wszystkim dobro dziecka.

Czytaj więcej

Jak‌ ‌przygotować‌ ‌dowody‌ ‌do‌ ‌sprawy‌ ‌rozwodowej?‌ ‌

Zgodnie ze skalą punktową stworzoną przez badaczy Holmesa i Rahe’a, rozwód znajduje się na szczycie zdarzeń, które są najbardziej stresujące w życiu człowieka. Osoby, które zdecydują się na rozwód, muszą między innymi przygotować konieczne dowody w sprawie. Mają jednak bardzo szerokie pole manewru, ponieważ katalog dowodów do sprawy rozwodowej jest otwarty. Co to oznacza? Mogą czerpać informacje z wielu źródeł, ale warto wiedzieć, jak dobrze przygotować dowody do rozwodu.

Czytaj więcej

Pies a rozwód. Nie takie proste

Pies, kot, królik, chomik, rybki akwariowe, choć traktujemy je często na równi z innymi domownikami, to zgodnie z prawem są jedynie składnikami naszego majątku. Jeżeli pomiędzy małżonkami występuje wspólność majątkowa, to zwierzęta domowe podlegają takiemu samemu podziałowi, jak inne składniki majątku, czyli rzeczy, które zgromadziliśmy w czasie trwania związku małżeńskiego. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zwierzę zostało nabyte przed zawarciem małżeństwa lub małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny a rozwód. Lista rozwiązań

Kredyt trzeba spłacać – to fakt bezsporny. Jednak co zrobić, gdy bierzemy rozwód i dzielimy wspólny majątek, do którego wlicza się obciążony hipoteką dom lub mieszkanie? Tutaj mogą pojawić się problemy, a ich rozwiązanie w dużej merze zależy od dobrej woli byłych małżonków. Jest przynajmniej kilka rozwiązań, które sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Postaramy się je przybliżyć i ułatwić wybór sposobu, w jaki rozwiązany zostanie po rozwodzie problem kredytu hipotecznego.

Czytaj więcej

Rozwód za porozumieniem stron. Co się za tym kryje?

Sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych, nawet gdy małżonkowie są zgodni w kwestii zakończenia małżeństwa i wiążących się z tym skutków prawnych np. podziału majątku wspólnego oraz ustalenia opieki nad małoletnimi dziećmi. W celu przyśpieszenia sprawy rozwodowej wiele par decyduje się na rozwód za porozumieniem stron. Wyjaśniamy, na czym polega takie rozwiązanie i z jakimi korzyściami dla obojga małżonków się wiąże.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.