Pies a rozwód. Nie takie proste

Pies, kot, królik, chomik, rybki akwariowe, choć traktujemy je często na równi z innymi domownikami, to zgodnie z prawem są jedynie składnikami naszego majątku. Jeżeli pomiędzy małżonkami występuje wspólność majątkowa, to zwierzęta domowe podlegają takiemu samemu podziałowi, jak inne składniki majątku, czyli rzeczy, które zgromadziliśmy w czasie trwania związku małżeńskiego. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zwierzę zostało nabyte przed zawarciem małżeństwa lub małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową.

Co warto wiedzieć o opiece nad psem po rozwodzie?

Choć zwierzęta objęte są ochroną ustawową, jeżeli chodzi o ich dobro i zapewnienie odpowiednich warunków życia, to w przypadku rozwodu traktowane są jak rzeczy. Sprawia to, że podlegają podziałowi na zasadach typowych dla podziału domu, samochodu, mebli itd. Choć może się to kłócić z naszymi indywidualnymi odczuciami, to sąd w czasie orzekania o podziale majątku traktuje psa i inne zwierzęta na zasadach typowych dla rzeczy materialnych. W związku z tym pojawiają się problemy, które mogą utrudniać przejęcie opieki nad psem po rozwodzie przez chcącego go zatrzymać byłego już małżonka.

Skomplikowana sytuacja zwierząt domowych często ma związek z brakiem porozumienia i emocjami, które wiążą się z rozwodem. Jeżeli biorą one górę nad rozumem, dobro zwierząt schodzi na dalszy plan. Z tego względu warto zasięgnąć porady adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym i jeszcze przed rozprawą rozwodową ustalić wspólne stanowisko w kwestii wyłącznej bądź naprzemiennej opieki nad psem lub innym pupilem.

Jak w praktyce wygląda opieka nad psem po rozwodzie?

W przypadku, gdy pies został zakupiony lub adoptowany przed zawarciem małżeństwa, sprawa jest stosunkowo prosta, bo uznawany jest on za składnik majątku sprzed ślubu, więc nie podlega podziałowi po rozwodzie, ale zostaje ze swoim właścicielem. Tak samo jest w przypadku rozdzielności majątkowej. W sytuacji, gdy zakup lub adopcja psa nastąpiły w trakcie trwania związku, jest on własnością wspólną. Nie da się go podzielić na pół, więc musi zostać przyznany jednemu z byłych już małżonków. Kto zyska opiekę? Wydaje się, że osoba, która może zapewnić psu lepsze warunki bytowania lub osoba, która przejmuje opiekę nad przywiązanymi do czworonoga dziećmi. Tak być powinno, jednak wiele zależy od dobrej woli rozwodzących się osób, bo batalia o np. wartościowego psa może trwać dość długo.

Inaczej będzie też rozpatrywana sprawa opieki nad psem, gdy był on prezentem np. od innego członka rodziny lub został kupiony w celach zarobkowych i przynosi dochody. W przypadku opieki nad zwierzętami po rozwodzie mogą pojawić się pewne problemy, jednak można je rozwiązać. Dobra wola i wsparcie prawnika pozwalają znaleźć najlepsze wyjście z trudnej sytuacji, bo sąd nie musi brać pod uwagę dobra zwierzęcia, jak ma to miejsce w przypadku ustalanie opieki nad dziećmi.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.