Sprawy karne

Niesłuszne oskarżenia — jak się bronić?

Niesłuszne oskarżenia mogą zniszczyć reputację. Niestety dość często dochodzi do tego, że oskarżenia padają na osobę, która jest niewinna. W takiej sytuacji należy się bronić. Warto wiedzieć, jak to zrobić, aby uniknąć dalszych problemów.

Czytaj więcej

Ułaskawienie – komu przysługuje i na czym polega?

Ułaskawienie jest darowaniem lub złagodzeniem zasądzonej kary, od której nie ma możliwości zastosowania żadnego środka zaskarżenia. Wniosek może być złożony przez ściśle określone w prawie osoby. Kierowany jest on do Prezydenta RP i stanowi ostatnią szansę dla skazanych.

Czytaj więcej

Na czym polega zatrzymanie obywatelskie i kto może go dokonać?

Media systematycznie informują nas o godnej postawie obywatelskiej i zatrzymaniu sprawcy przestępstwa przez inne osoby. Jednak taka sytuacja wymaga postępowania zgodnie z prawem. Zatrzymanie osoby, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo jest zadaniem policji, jednak w pewnych okolicznościach ujęcia może dokonać obywatel.

Czytaj więcej

Co grozi nieletniemu za kradzież z włamaniem?

Kradzież z włamaniem jest ściśle zdefiniowana przez polskie prawo. Często w razie popełnienia przestępstwa, może pojawić się pytanie: jakie dokładnie czyny mogą być określane jako kradzież z włamaniem? Jakie są przewidywane kary? Jak wygląda postępowanie w przypadku osób nieletnich?

Czytaj więcej

Wykroczenie, przestępstwo, zbrodnia – co oznaczają te terminy?

W Kodeksie karnym występuje podział przestępstw na zbrodnie i występki. Według przepisów zbrodnia ma zawsze charakter umyślny, a występek może być popełniony umyślnie lub nieumyślnie. Czym są wykroczenia, zbrodnie, występki i przestępstwa – jakie akty prawne je opisują oraz jak są sądzone? O tym wszystkim w naszym najnowszym artykule.

Czytaj więcej

Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

Kodeks karny opisuje czyny zabronione, które godzą w obrót gospodarczy, a także interesy majątkowe. Znajomość podstawowej wiedzy z zakresu tych przestępstw będzie przydatne dla osób obsługujących i doradzających podmiotom gospodarczym. Takie oszustwa są określane mianem „przestępstw białych kołnierzyków”.

Czytaj więcej

Czy można odmówić przyjęcia mandatu?

Mandat karny to nic innego jak kara za złamanie obowiązujących przepisów – najczęściej ruchu drogowego. Nie zawsze jednak jego wystawienie jest zasadne, a jego przyjęcie w momencie wystawienia przez policjanta wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Dlatego też w niektórych przypadkach możliwa jest odmowa zapłacenia mandatu. Warto jednak wiedzieć o konsekwencjach.

Czytaj więcej

Etapy postępowania karnego

Czy wiesz, jak przebiega postępowanie karne? Przewidywalność postępowania to termin, który umożliwia zapoznanie się z przepisami kodeksu postępowania karnego i innych ustaw. Dzięki temu możliwe jest zdobycie wiedzy z jakich etapów składa się postępowanie karne i w jaki sposób należy postępować. Dla ułatwienia przedstawiamy etapy postępowania karnego – krok po kroku.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.