Co grozi nieletniemu za kradzież z włamaniem?

Kradzież z włamaniem jest ściśle zdefiniowana przez polskie prawo. Często w razie popełnienia przestępstwa, może pojawić się pytanie: jakie dokładnie czyny mogą być określane jako kradzież z włamaniem? Jakie są przewidywane kary? Jak wygląda postępowanie w przypadku osób nieletnich?

Czyny definiowane jako kradzież z włamaniem – KK

Zgodnie z prawem, jako włamanie określa się czyny mające za zadanie celowe przełamanie barier fizycznych, zabezpieczających mienie przed kradzieżą w celu ich zabrania. Do włamań zalicza się również cyberataki, ułatwiające lub w pełni umożliwiające kradzież. Co ciekawe, włamaniem nie określa się naruszenia barier fizycznych, które nie były z założenia wystarczająco mocne, by zabezpieczyć mienie, co można interpretować jako brak woli właściciela w zakresie podjęcia kroków zabezpieczających. Włamaniem określa się natomiast sytuację, w której sprawca sforsował zabezpieczenia, które uległy uszkodzeniu już wcześniej.

Kradzież z włamaniem – jakie sytuacje możemy do niej zaliczyć?

Zgodnie z polskim prawem, aby można było mówić o kradzieży z włamaniem, sprawca nie musi przedostawać się do pomieszczenia całym ciałem. Wystarczy, że wsunie choćby jedną rękę i dokona kradzieży przedmiotów z pomieszczenia, szafki, sejfu, lub innego miejsca. Nie ma znaczenia, czy będzie to kradzież z włamaniem do samochodu, domu lub innego miejsca. Do włamania będzie się zaliczała również sytuacja, w której sprawca nie wejdzie do pomieszczenia, lecz wsunie do niego przedmiot ułatwiający zabranie mienia lub wpuści do środka wytresowane zwierzę.

Czy kradzież z włamaniem jest przestępstwem?

Polskie prawo jasno definiuje, jaką rangę ma kradzież z włamaniem. Wykroczenie zachodzi wtedy, gdy przestępca dopuszcza się samej kradzieży, a wartość skradzionego mienia jest niewielka. Jeśli jednak mówimy o kradzieży z włamaniem, wówczas sytuacja traktowana jest jako przestępstwo, niezależnie od tego, jak dużo warte były skradzione przedmioty.

Kradzież z włamaniem – kara

W internecie niejednokrotnie pojawiało się pytanie o to, ile grozi za kradzież z włamaniem. Polski kodeks karny, a dokładnie art. 279 § 1, zakłada, że za kradzież z włamaniem sprawcy grozi od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Warto jednak dodać, że jeśli poszkodowany należy do osób bliskich przestępcy, wówczas ściganie sprawcy odbywa się wyłącznie na jego wniosek. Przestępstwo przedawnia się dopiero po 15 latach.

Jak wygląda postępowanie w sprawie kradzieży z włamaniem w przypadku nieletnich?

Dużo zależy od wieku sprawcy. Jeśli nieletni nie ukończył 13 lat, wówczas za jego postępek odpowiadają opiekunowie prawni na podstawie zapisów określonych w kodeksie cywilnym. Sąd może też w tym przypadku zastosować również środki przewidziane w ustawie o nieletnich.

Osoby nieletnie pomiędzy 13. a 17. rokiem życia najczęściej umieszczane są w zakładzie poprawczym lub stosuje się wobec nich inne środki wychowawcze. Jeśli mamy do czynienia z osobą pomiędzy 17. a 18. rokiem życia, wtedy sąd najczęściej stosuje środki przewidziane w kodeksie karnym, niemniej jednak wciąż ma możliwość sięgnąć po środki zapisane w ustawie dla nieletnich.

Przewidywane kary dla nieletnich

  • Umieszczenie w zakładzie poprawczym;
  • Przepadek rzeczy uzyskanych w wyniku popełniania kradzieży;
  • Nadzór kuratorski;
  • Poręczenie osoby zaufanej;
  • Ustanowienie nadzoru rodziców lub opiekuna prawnego;
  • Zobowiązanie do wykonania prac na rzecz osoby pokrzywdzonej lub prac społecznych;
  • Udział w zajęciach terapeutycznych lub wychowawczych.

Kradzież z włamaniem – gdzie szukać pomocy?

Większość z nas nie zna prawa na tyle dobrze, by móc się skutecznie bronić przed sądem. Szukając pomocy dla swojego dziecka, koniecznie zgłoś się po pomoc prawną do naszych adwokatów ze Szczecina, dzięki której będziesz mieć u boku wsparcie osoby opanowanej, doświadczonej i posiadającą odpowiednią wiedzę ku temu, by rozwiązać sprawę możliwie szybko i korzystnie.

Zadzwoń i uzyskaj wsparcie

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.