Sprawy cywilne

Zameldowanie najemcy – jakie daje mu prawa?

Każda osoba, która wynajmuje mieszkanie, zobowiązana jest do sporządzenia umowy najmu. To właśnie w niej zawarte są szczegółowe informacje i wytyczne, dotyczące użytkowania lokalu zgodnie z postanowieniami. Dokument ten stanowi spis zasad, jakie muszą być przestrzegane przez obie strony. Jednak co w przypadku, kiedy lokator wspomina o chęci meldunku i czy możliwe jest zameldowanie bez zgody głównego najemcy?

Czytaj więcej

Jak wygląda sprawa o nabycie spadku?

Utrata bliskiej nam osoby to zazwyczaj niezwykle trudny czas. Niestety poza samym procesem związanym z pochówkiem często musimy dopełnić również formalności związane ze spadkiem. Dziedziczenie po osobie zmarłej określone jest przepisami prawnymi, jednak pomimo tego nie zawsze wiemy, jakie kroki należy podjąć i co grozi nam za niedopełnienie tej kwestii.

Czytaj więcej

Czym jest zasiedzenie w dobrej wierze?

Zasiedzenie nieruchomości ma miejsce w sytuacji, kiedy dana osoba nabywa do niej prawo własności, nie będąc jej właścicielem. Taka możliwość ma miejsce w przypadku długotrwałego i faktycznego posiadania. Mowa tutaj zarówno o gruntach, jak i budynkach. Co ważne, nie ma możliwości zasiedzenia części danego dobra. Jednak, aby zasiedzenie było możliwe, konieczne jest spełnienie określonych warunków oraz potwierdzenie na drodze sądowej.

Czytaj więcej

Ubezwłasnowolnienie osoby starszej – jak przygotować się do tej sprawy?

Ubezwłasnowolnienie osoby starszej może wydawać się decyzją okrutną, jednak często jest niezbędne. Pozbawienie zdolności do czynności prawnej to czasem jedyny sposób na zadbanie o jej dobrobyt. Ubezwłasnowolnienie osoby starszej to skomplikowany i często trudny emocjonalnie proces, dla wszystkich zaangażowanych. Kiedy można wystąpić o ubezwłasnowolnienie, kto może to zrobić i jak napisać wniosek? Z tego artykułu dowiesz się również, jakich kosztów związanych z czynnościami prawnymi należy się spodziewać.

Czytaj więcej

Kiedy złożyć wniosek o spis inwentarza?

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo trudnym przeżyciem. Czas ten wiąże się również z wypełnianiem wielu, czasem problematycznych, dokumentów. Jednym z nich jest spis inwentarza oraz wniosek potrzebny do jego sporządzenia. Jak zrobić spis inwentarza po spadku? Czy trzeba znać odpowiedni wzór? Kto składa wniosek o spis? Co wchodzi w jego skład? Kiedy go złożyć? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czytaj więcej

Czym jest naruszenie dóbr osobistych i jak mu przeciwdziałać?

Naruszenie dóbr osobistych to zwrot, z którym zapewne spotkał się każdy z nas. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, co to właściwie oznacza. Ta niewiedza bardzo często skutkuje tym, że nieświadomie akceptujemy sytuacje, w których nasze dobra są naruszane. W tym artykule wyjaśnimy, czym są dobra osobiste, kiedy dochodzi do ich naruszenia i jak temu przeciwdziałać.

Czytaj więcej

Co mieści się w zakresie pojęcia prawa cywilnego

Prawo cywilne jest jednym z fundamentów rozstrzygania spraw na gruncie życia codziennego. Aktualne zapisy uregulowane są przez kodeks cywilny, pochodzący jeszcze z 1964 roku. Odnosząc się do zapisów prawa cywilnego, warto mieć wiedzę o tym, w jaki sposób dzieli się prawo cywilne i czym różnią się od siebie poszczególne jego działy. Należy także pamiętać, że w przypadku każdej sprawy cywilnej można skontaktować się z doświadczonym adwokatem ze Szczecina, który będzie służył radą na każdym etapie postępowania.

Czytaj więcej

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Bardzo rzadko myślimy o tym, że mogłoby nas spotkać coś złego. Sytuacje zagrażające naszemu życiu lub zdrowiu pojawiają się nagle i trudno przewidzieć, w jakim momencie życia nastąpią. Najczęściej do wypadków dochodzi w pracy, w drodze do pracy bądź w domu. Uszczerbek na zdrowiu uniemożliwia podjęcie zajęcia zarobkowego, a konieczność opłacania zobowiązań może doprowadzić do problemów finansowych. Dlatego warto pamiętać o możliwości ubiegania się o odszkodowanie.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.