Oszustwa internetowe – sprawdź, jak postępować w celu odzyskania pieniędzy

Internet to narzędzie, które znacząco ułatwia nam codzienne życie. Jednak w niektórych sytuacjach może stać się dla nas pułapką. Z roku na rok skala cyberprzestępczości wzrasta wraz z kolejnymi oszukanymi osobami. Oszustwa internetowe stają się coraz bardziej powszechne. Warto zatem wiedzieć, jak uniknąć kradzieży danych czy wyłudzeń pieniędzy.

 

Jakie oszustwa internetowe spotykane są najczęściej?

Cyberprzestępstwa stają się codziennością. Internetowi oszuści często bazują na emocjach, słabych punktach lub strachu drugiej osoby, aby móc osiągnąć zamierzone cele. Do najpopularniejszych metod, które stosują przestępcy, należą:

  1. Phishing – oszust podszywa się pod konkretną osobę lub instytucję. Wysyła e-mail lub SMS, który wygląda niemal identycznie, jak te pochodzące z legalnego źródła. Wiadomość ma na celu wymuszenie na odbiorcy zalogowania się do konta bankowego lub podania numery karty kredytowej. W ten sposób cyberprzestępcy wchodzą w posiadanie poufnych danych.
  2. Scam – to oszustwo internetowe opiera się na uczuciach drugiej osoby. Początkowo cyberprzestępca stara się wzbudzić zaufanie swojej ofiary. Kiedy tego dokona, zaczyna nią manipulować. Wpływa na jej wybory i decyzje. Ostatecznie skłania swoją ofiarę do powierzenia mu znacznej sumy pieniędzy. To nie tylko rzekoma forma pożyczki. Często zdarza się, że oszust oferuje coś w zamian np. podwojenie zysków czy wartościowy zakup w atrakcyjnej cenie. Cyberprzestępcy potrafią całkowicie zmanipulować swoją ofiarę do tego stopnia, że niczego nieświadoma osoba powierza oszczędności swojego życia znajomemu z internetu. Do tego rodzaju oszustwa najczęściej dochodzi na portalach społecznościowych lub randkowych.
  3. Szybki zysk – internetowi oszuści często oferują szybką i dużą gotówkę, w zamian nie oczekując praktycznie nic. Nie wymagają konkretnego wykształcenia, kwalifikacji czy doświadczenia. Tutaj ofiarami najczęściej padają osoby słabo wykształcone, które szukają pracy lub dodatkowego zarobku. Procedura jest prosta. Potencjalny kandydat zgłasza chęć podjęcia się zadania, w zamian otrzymuje dokumenty, które musi wypełnić. Podaje swoje dane osobowe wraz z numerem PESEL oraz informacjami bankowymi. W ten sposób oszuści, wykorzystując pozyskane personalia, zaciągają kredyty na niczego nieświadomą osobę.
  4. Fałszywe sklepy internetowe – hakerzy tworzą fałszywe strony sklepów internetowych, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Często także na portalach społecznościowych oferują kupno w rzeczywistości nieistniejących produktów. Po dokonaniu zakupu i wpłacie pieniędzy kontakt się urywa.
  5. Podszywanie się pod inne osoby – cyberprzestępcy często wykorzystują profile innych osób, aby wyłudzić pieniądze. Jeśli otrzymujemy nowe zaproszenie od znajomego, warto upewnić się, że jest to autentyczne konto.

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed oszustami internetowymi?

Zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie to dwie podstawowe cechy, dzięki którym można uniknąć kłopotów. Warto pamiętać, że oszuści są niezwykle przebiegli i wykorzystują coraz to nowsze metody na pozyskanie pieniędzy. Zanim klikniemy link czy to w mailu, czy w SMS-ie, warto dokładnie sprawdzić źródło wiadomości. Tutaj należy pamiętać, że instytucje publiczne nie wysyłają informacji wraz z łączem i prośbą o wejście. Kupując w sklepach internetowych, należy wystrzegać się dużych obniżek cen i atrakcyjnych okazji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sposób płatności. Oszuści najczęściej posługują się przedpłatą, jedynie w formie przelewu. Dużo bezpieczniejsza jest przesyłka za pobraniem.

Kolejna kwestia to sprawdzenie opinii w wyszukiwarce, nie na stronie konkretnego sklepu, ponieważ oszuści usuwają negatywne komentarze. Nawiązując internetowe znajomości, należy wykazać się dużą czujnością i ograniczonym zaufaniem. Nie należy przelewać pieniędzy osobie, którą znamy jedynie online. Wszelkiego rodzaju wiadomości wysyłane przez naszych znajomych na portalach społecznościowych z prośbą o szybkie przelanie gotówki powinny być weryfikowane. Najlepiej bezpośrednio skontaktować się z daną osobą i upewnić się, że faktycznie potrzebuje pożyczki. Warto również zainstalować programy antywirusowe na każdym urządzeniu.

Jak postępować w przypadku oszustwa?

W sytuacji, kiedy ofiara zorientuje się, że została okradziona, powinna jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, w tym między innymi zwrócić się z prośbą o pomoc prawną do naszych adwokatów ze Szczecina. Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? W sytuacji, kiedy cyberprzestępcy wyłudzili dane z karty kredytowej, należy niezwłocznie poinformować o tym bank i uniemożliwić dokonywanie płatności. Dzięki usłudze chargeback można w szybki sposób odzyskać fundusze. Kiedy pieniądze są już w posiadaniu złodzieja (wykonany przelew bankowy), koniecznie trzeba udać się na policję. To samo dotyczy wyłudzenia danych osobowych. Na komendzie należy złożyć stosowne zeznania, co skutkuje zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa i wszczęciu postępowania. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej, ponieważ w takich przypadkach zwłoka działa na niekorzyść ofiary, a szybka reakcja zminimalizuje szkody.

Zadzwoń i uzyskaj pomoc od naszych adwokatów

Za oszustwo internetowe kara powinna być surowa. Jednak praktyka pokazuje, że złapanie sprawcy i odzyskanie całości utraconych pieniędzy nie jest proste. Zdarza się, że ofiary odzyskują tylko część funduszy lub sprawa jest umarzana z powodu niewykrycia sprawcy, dlatego warto wykazać się czujnością i ograniczonym zaufaniem.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.