Kiedy złożyć wniosek o spis inwentarza?

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo trudnym przeżyciem. Czas ten wiąże się również z wypełnianiem wielu, czasem problematycznych, dokumentów. Jednym z nich jest spis inwentarza oraz wniosek potrzebny do jego sporządzenia. Jak zrobić spis inwentarza po spadku? Czy trzeba znać odpowiedni wzór? Kto składa wniosek o spis? Co wchodzi w jego skład? Kiedy go złożyć? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Co to jest spis inwentarza?

Zaczynając od najbardziej podstawowych spraw, warto przypomnieć, że spis inwentarza jest dokumentem określającym wartość majątku spadkowego i wszystkich związanych z nim długów. Dla spadkobiercy jest to także forma zabezpieczenia otrzymanych dóbr przed jakąkolwiek ingerencją niepożądanych osób.

Sporządzanie spisu inwentarza – najważniejsze informacje

Spis wykonuje się zasadniczo po śmierci spadkodawcy, jednak można to zrobić w dwóch sytuacjach – przed potwierdzeniem nabycia spadku oraz po nim. W przypadku sporządzenia spisu inwentarza przed stwierdzeniem nabycia spadku należy wykonać go do 6 miesięcy od śmierci. W tym czasie spis jest w stanie szybciej oszacować, jak duże są długi spadkowe. Dzięki temu otrzymujemy jasny obraz sytuacji i odpowiedź na pytanie, czy warto ten spadek przyjąć, bowiem samo jego przyjęcie jest podstawą do wszczęcia dochodzenia i domagania się spłacenia długów. Zaś przyjęcie spadku i późniejsze sporządzenie spisu inwentarza ma jedynie na celu szczegółowe poinformowanie o tym, jaką wartość ma owy spadek.

Kto zajmuje się wykonaniem takiego spisu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – komornik. Może on być wybrany przez nas i wówczas kierujemy do niego wzór wniosku o spis inwentarza, który ten następnie z nami uzupełnia i kieruje do sądu spadkowego, zdobywając postanowienie o przedmiocie spisu inwentarza.

Ile trwa spis inwentarza sporządzany przez komornika?

Jest to mozolna praca, polegająca na ocenieniu wartości każdego przedmiotu spadkowego i analizy całego zapisu windykacyjnego, jednak najczęściej nie trwa to dłużej niż 1 dzień. Natomiast cała operacja związana ze składaniem wniosku, spisem i złożeniem go może potrwać od kilku dni do 2 tygodni.

Ile kosztuje spis inwentarza?

Niestety procedura ta nie jest darmowa. Wnioskodawca musi ponieść opłaty sądowe od wniosku, wynoszące 100 zł, oraz opłaty za usługi komornicze, wynoszące 400 zł. To jednak nie wszystko – czasem ponosi się również koszty za ewentualne wydatki, które ponosi komornik podczas pracy, w tym np. opłaty za dokonanie wyceny przez rzeczoznawców.

Gdzie złożyć spis inwentarza?

Miejscem składania spisu jest najczęściej sąd ostatniego miejsca pobytu zmarłego, aczkolwiek czasem ciężko jest określić konkretną placówkę, dlatego często składa się go w sądzie w mieście znajdowania się spadku lub w sądzie rejonowym.

Skontaktuj się z naszym adwokatem

Spis inwentarza… i co dalej?

Po przeprowadzeniu spisu inwentarza przez komornika przesyła on do sądu akta całej sprawy. Wówczas każda z osób mających prawa do spadku może zapoznać się z treścią spisu i podzielić się majątkiem polubownie lub sądownie. Jeśli spadkobierca jest tylko jeden, wówczas może on odebrać swój spadek lub też go nie przyjąć, jeśli sporządził spis przed deklaracją przyjęcia.

Zrobienie spisu inwentarza wiąże się ze żmudnym załatwianiem spraw w sądach, wraz z komornikiem, aczkolwiek w tym ciężkim dla wielu czasie żałoby pomoc urzędnika państwowego staje się nieoceniona. Dzięki niemu jesteśmy w stanie załatwić to szybko – i to nawet przed przyjęciem spadku. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z adwokatem w Szczecinie – nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby rozjaśnić wszelkie niejasności związane z prawem.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.