Czy można odmówić przyjęcia mandatu?

Mandat karny to nic innego jak kara za złamanie obowiązujących przepisów – najczęściej ruchu drogowego. Nie zawsze jednak jego wystawienie jest zasadne, a jego przyjęcie w momencie wystawienia przez policjanta wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Dlatego też w niektórych przypadkach możliwa jest odmowa zapłacenia mandatu. Warto jednak wiedzieć o konsekwencjach.

W momencie otrzymania mandatu przez instytucję, niezależnie od tego, czy będzie to na przykład Urząd Skarbowy, czy policja, każdy ma możliwość odmowy jego przyjęcia. Niestety odmowa wiąże się z konsekwencjami, które dla niektórych osób mogą zakończyć się koniecznością zapłaty jeszcze wyższej kwoty. Jakie mamy możliwości odwołania się od nieprzyjęcia mandatu? Jak ta kwestia wygląda w praktyce? 

Czy każdy mandat trzeba zapłacić? 

Nadmierna prędkość, wyprzedzanie na pasach bądź na podwójnej linii ciągłej, parkowanie w niedozwolonym miejscu – to najczęstsze przypadki, kiedy możemy otrzymać mandat. Złamanie przepisów kodeksu ruchu drogowego może mieć przykre konsekwencje dla naszego portfela jeśli nie będziemy dostatecznie uważać. Niestety może się okazać, że pomimo zachowania uwagi i tak mandat otrzymamy. Czy koniecznie musimy go zapłacić, nawet jeśli w naszej ocenie jest bezzasadny? 

Mandat możemy również otrzymać od innych instytucji. Od niedawna możliwość wystawiania mandatów ma Urząd Skarbowy, który w ten sposób kara nieuczciwych przedsiębiorców bądź osoby prywatne. Prowadząc działalność gastronomiczną bądź pracując w sklepie z artykułami spożywczymi należy się również liczyć z możliwością wystawienia mandatu przez sanepid. Czy pomimo tego, iż mandat z zasady jest karą grzywny, należy go zapłacić od razu? Jakie mamy alternatywy w przypadku wystawienia mandatu przez instytucje? 

Nieprzyjęcie mandatu od policji 

Złamanie przepisów ruchu drogowego, nieistotne, czy aktualnie prowadziliśmy samochód, jechaliśmy na motorze czy rowerze bądź wtargnęliśmy na jezdnię, może zakończyć się dla nas otrzymaniem mandatu karnego. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każde wykroczenie jest zasadne i nie zawsze trzeba mandat przyjmować. Przyjęcie mandatu oznacza konieczność jego zapłacenia, a w momencie złożenia podpisu na dokumencie – brak możliwości odwołania się od niego. Jeśli jednak sądzimy, że mandat jest bezzasadny i jesteśmy w stanie udowodnić naszą rację – można odmówić jego przyjęcia. 

Brak przyjęcia mandatu od policji oznacza skierowanie sprawy do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Od tego momentu to w naszej gestii będzie leżało udowodnienie przed sądem faktu, że mandat jest bezzasadny. W przypadku braku argumentów, kara grzywny orzeczona przez sąd może być dużo wyższa, a do tego wszystkiego dojdą koszty postępowania. 

Pomimo odmowy przyjęcia mandatu można jeszcze odwołać się od tej decyzji – zwłaszcza jeśli sprawa nie trafiła jeszcze do sądu. Warto wcześniej skorzystać z porady prawnej i sprawdzić, czy nasze racje mają szansę obronić się podczas rozprawy. Jeśli na podstawie posiadanego przez policję materiału może okazać się, że koszty sądowe będą wyższe, można skontaktować się z komendą i zgodzić się na przyjęcie wystawionego mandatu.

Mandat ze skarbówki – jakie mamy możliwości? 

Inną kwestią otrzymania mandatu są kary grzywny wystawione przez urząd skarbowy. Wbrew pozorom do błędów w rozliczeniach ze skarbówką dochodzi bardzo często przez pomyłkę – zarówno naszą, jak i pracownika, który mógł udzielić nam nieaktualnych informacji. Jeśli zatem otrzymaliśmy mandat ze skarbówki mamy możliwość jego zapłaty, nieprzyjęcia bądź wyrażenia tzw. żalu czynnego

Niekiedy podatnik nie ma pojęcia, że nie dopełnił swojego obowiązku, dlatego po otrzymaniu mandatu z urzędu skarbowego możliwe jest złożenie pisma czynnego żalu. Pismo można również złożyć w momencie, kiedy samodzielnie wykryjemy nieścisłości, a chcemy wyprostować sprawę. Czynny żal podatnika to zatem zawiadomienie organu ścigającego o popełnieniu czynu zabronionego. Mowa tutaj przede wszystkim o nieujawnieniu obowiązku uiszczenia podatku bądź braku złożenia deklaracji podatkowej czy złożeniu jej po terminie. 

Złożenie odpowiedniego pisma wraz ze wszystkimi wyjaśnieniami może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami. Warto pamiętać, że kara grzywny nałożona przez skarbówkę może być wysoka. W razie wątpliwości najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który nie tylko przeanalizuje naszą sytuację, ale również pomoże w napisaniu odpowiedniego pisma, tak by spełniało wszystkie wymogi.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.