Rozwód na pierwszej rozprawie – czy to możliwe?

Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Z reguły nikt bowiem nie bierze ślubu z myślą o tym, aby się rozwodzić. W związku z tym, że rozwód to wydarzenie silne emocjonalne, warto się dobrze przygotować. Stres można bowiem ograniczyć wybierając dobrego adwokata, a także decydując się na rozwód na pierwszej rozprawie. Tak zwany szybki rozwód jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

Czy można dostać rozwód na pierwszej rozprawie?

Rozwód na pierwszej rozprawie jest możliwy, ale jedną z największych niedogodności takiego rozwiązania jest to, że wymaga porozumienia między małżonkami. Przede wszystkim decydując się na szybki rozwód, trzeba wziąć pod uwagę, że musi to być rozwód bez orzekania o winie. Oznacza to, że małżonkowie nie mogą rościć sobie praw np. do alimentów na siebie.

Szybki rozwód – zalety i wady

Szybki rozwód to proces, w którym para może się rozwieść w krótkim czasie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza sporo czasu i nerwów. Proces ten ma jednak również pewne wady.

Zalety:

  • szybkie formalne rozstanie z małżonkiem,
  • mniejsze zaangażowanie emocjonalne,
  • mniej czasu spędzonego na postępowaniach sądowych i formalnościach,
  • nie ma potrzeby organizowania opieki nad dzieckiem i odwiedzin.

 

Wady:

  • niepewność decyzji,
  • zgoda na niekorzystne warunki rozwodu.

Potrzebujesz pomocy w szybszym przejściu przez rozwód? 

Zadzwoń do nas!

Podział majątku a rozwód

Podział majątku to sprawa skomplikowana i często zajmuje najwięcej czasu. W małżeństwie wyróżnia się majątek wspólny, majątek osobisty męża i majątek osobisty żony. Takie zasady dotyczą małżeństw, które za obopólną zgodą nie zmienią zasad majątkowych. Wchodząc w związek małżeński i nie decydując się na rozdzielność majątkową, czyli umowę o tym, że każdy posiada swój odrębny majątek, wszystkie dobra, w których stan posiadania weszło się po zawarciu małżeństwa, są wspólne.

Majątki osobiste to wszystko, co zostało zgromadzone przed ślubem. W zależności od majętności małżeństwa, długości trwania związku i innych czynników może zajść konieczność dokonania podziału majątku, którym jest np. mieszkanie lub dom. Konieczne jest dopilnowanie wszelkich spraw formalnych, aby załatwić te kwestie polubownie i przed sądem przedstawić już gotowe rozwiązanie.

Rozwód na pierwszej rozprawie bez dzieci

Najszybciej mogą uzyskać rozwód pary, w których związku nie ma dzieci. Zgodnie z art. 442 kodeksu postępowania cywilnego, sąd w takiej sytuacji może ograniczyć się w postępowaniu dowodowym jedynie do przesłuchania stron. W ten sposób para za obopólną zgodą może bardzo szybko uzyskać rozwód i to już na pierwszej rozprawie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że od złożenia stosownych dokumentów i powództwa o rozwód trzeba poczekać na wyznaczenie daty rozprawy, co może trwać kilka miesięcy. Mimo wszystko jest to czas skrócony do minimum.

Rozwód i dziecko – co zrobić?

Jeśli w małżeństwie jest małoletnie dziecko lub kilkoro dzieci, rozwód jest trudniejszy. Sąd musi bowiem rozpatrzyć dodatkowe kwestie, które wynikają z praw i obowiązków rodziców do opieki nad dziećmi. Przede wszystkim są to kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem/dziećmi, a także sprawy finansowe, czyli alimenty. Aby jak najszybciej otrzymać rozwód można razem z parterem i adwokatami od rozwodów ze Szczecina przygotować wspólne porozumienie, które określa się jako porozumienie wychowawcze.

Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?

Prawo rodzinne to gałąź prawa, która wymaga szczególnego zrozumienia i empatii od adwokata. Rozwód na pierwszej rozprawie jest możliwy, ale ważne jest, aby wybrać dobrą kancelarię i zaufanego adwokata ze Szczecina, który będzie reprezentował w sądzie nasze interesy i dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować przykre doznania i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, a także komfort psychiczny.

Rozwód na pierwszej rozprawie to niekiedy tylko formalność. Szczególnie jeśli małżeństwo jest zgodne, że chce się rozstać polubowne, zgadza się w kwestii podziału majątku i nie ma dzieci. Na rozwód decydują jednak także pary z wieloletnim stażem i dziećmi, którym też zależy na szybkim rozwodzie i rozejściu się w dobrej atmosferze. Aby szybko się rozwieść warto dobrze przygotować się do sprawy i pewne kwestie ustalić z małżonkiem jeszcze przed rozprawą. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele nerwów, czasu i pieniędzy.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.