Rozwód z orzekaniem o winie – jakie pytania mogą paść podczas rozprawy?

Szacuje się, że rozwód z orzeczeniem o winie jest najczęściej wybieraną formą zakończenia związku małżeńskiego. W ramach tego typu rozwodu związek może zakończyć się z winy tylko jednej lub obu stron. Przygotowując się do rozwodu, wiele osób zadaje sobie pytanie, ile taki rozwód może trwać, a także o to, jakie mogą się pojawić pytania.

Rozwód z orzekaniem o winie – co warto o nim wiedzieć?

Zakończenie związku małżeńskiego może nastąpić z winy męża, żony lub nawet z winy obojga stron. Warto tutaj dodać, że nie ma jednoznacznej definicji prawnej tego, czym dokładnie jest wina, jeśli chodzi o uzasadnienie przyczyny rozpadu małżeństwa. Przykładem winy uzasadniającej rozpad małżeństwa może być zdrada, alkoholizm, przemoc fizyczna lub rozkład pożycia z winy jednej, lub obu ze stron.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Jest to typ rozprawy rozwodowej, któremu na ogół towarzyszą duże emocje. Nierzadko dochodzi tutaj również brak zgodności w związku z podziałem majątku czy też opieką nad dziećmi. Kolejnym problemem mogą być świadkowie. Chodzi o to, że mogą oni z różnych powodów nie stawiać się na rozprawach, co może przekładać się na ich odroczenie. Kolejnym problemem mogą być sprzeczne zeznania, jako że świadkowie to często bliskie osoby, które nie potrafią spojrzeć na niektóre aspekty w sposób obiektywny. Każda sytuacja jest oczywiście indywidualna, lecz rozwód z orzeczeniem o winie może potrwać nawet kilka lat.

Rozwód z orzekaniem o winie – jakie pytania padną?

Duże obawy wśród wielu osób budzą pytania, jakie mogą paść podczas rozprawy rozwodowej. Spore kontrowersje wzbudzają pytania o charakterze intymnym. Na ogół w tym zakresie padają pytania o to kiedy ustało pożycie fizyczne i dlaczego do tego doszło, bez dopytywania o szczegóły, zrozumiałe jest jednak to, że już te dwa pytania budzą poważny dyskomfort. Sąd nie dopytuje o inne szczegóły związane z intymnymi sprawami, chyba że do rozwodu dochodzi z powodu nadużyć seksualnych.

Pytania na rozwodzie z orzekaniem o winie – przykłady

 • Jak układały się relacje po ślubie?
 • W jakim momencie pożycie przestało się układać?
 • Jaka była przyczyna rozkładu pożycia?
 • Czy nadal mieszka Pani/Pan z mężem/żoną?
 • Od kiedy nie mieszkają Państwo razem?
 • Kto podjął decyzję o wyprowadzce?
 • Czy istnieje możliwość wspólnego użytkowania mieszkania?
 • Czy korzystają Państwo z tego samego konta bankowego?
 • Czy istnieje według Pani/Pana możliwość odbudowania relacji? Dlaczego tak/nie?
 • Jak przebiega dotychczas opieka nad dziećmi?
 • Czy porozumieli się Państwo w sprawach związanych z wychowaniem dzieci?
 • Czy zawierali Państwo umowy małżeńskie majątkowe jak np. intercyza?

Czy możliwy jest rozwód z orzekaniem o winie bez świadków?

Jak najbardziej możliwe jest przeprowadzenie rozwodu bez udziału świadków, warto jednak pamiętać, że ich zeznania mogą w znaczący sposób wpłynąć na przebieg sprawy. Aby jednak świadek był pomocny, musi być wiarygodny, dobrze zaznajomiony z sytuacją pomiędzy małżonkami, a przy tym nie powinna to być osoba zaliczająca się do rodziny lub przyjaciół drugiej strony – w ostatecznym rozrachunku najpewniej przedstawi sytuację na korzyść małżonka.

Świadkami mogą być zatem członkowie Twojej rodziny, dziecko po ukończeniu 17 lat, lub nawet aktualny partner, przy czym ten ostatni nie ma prawa do odmowy składania zeznań, zatem zastanów się dobrze, zanim podejmiesz taki krok, jako że wiąże się on z zadawaniem przez sąd niekomfortowych pytań.

Rozwód z orzeczeniem o winie – jak go przetrwać?

Orzekanie o winie podczas rozwodu wiąże się z ogromnymi emocjami, których najczęściej nie sposób powstrzymać. Do tego dochodzą nieustalone kwestie, brak możliwości porozumienia, a także brak znajomości prawa. Dlatego też tak ważne jest skorzystanie z pomocy osoby postronnej – doświadczonego adwokata ze Szczecina, specjalizującego się w rozwodach, który pomoże Ci przejść przez cały proces możliwie najszybciej.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.