Kredyt hipoteczny a rozwód. Lista rozwiązań

Kredyt trzeba spłacać – to fakt bezsporny. Jednak co zrobić, gdy bierzemy rozwód i dzielimy wspólny majątek, do którego wlicza się obciążony hipoteką dom lub mieszkanie? Tutaj mogą pojawić się problemy, a ich rozwiązanie w dużej merze zależy od dobrej woli byłych małżonków. Jest przynajmniej kilka rozwiązań, które sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Postaramy się je przybliżyć i ułatwić wybór sposobu, w jaki rozwiązany zostanie po rozwodzie problem kredytu hipotecznego.

Rozwód a hipoteka – co na to banki?

Z zasady banku nie interesują prywatne sprawy kredytobiorców. Najważniejsze jest w tym przypadku terminowe spłacanie rat kredytu, za co odpowiedzialni są małżonkowie, bo kredyt hipoteczny bardzo często zaciągany jest wspólnie. Rozwód nie jest powodem do zaprzestania spłacania rat wspólnego kredytu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kredyt zaciągnięty został przed formalnym zawarciem związku małżeńskiego. Wówczas kupiona na kredyt nieruchomość nie wlicza się do wspólnej własności małżeńskiej, a obowiązek spłaty kredytu ciąży jedynie na osobie, która podpisała umowę kredytową. W przypadku wspólnie zaciągniętego kredytu bank może żądać spłaty rat od obojga małżonków i nie ma znaczenia fakt, że nie pozostają oni już w związku małżeńskim. Co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Wspólne spłacanie rat kredytu

To rozwiązanie ugodowe, które ma szansę powodzenia tylko wówczas, gdy byli małżonkowie pozostają ze sobą w zgodzie. W celu dobra wspólnego rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w przypadku drogich kredytów we frankach oraz wówczas, gdy planujemy przekazać nieruchomość dzieciom. Taka opcja sprawdza się także, gdy duży dom dzielony jest pomiędzy obojga eksmałżonków.

  1. Przepisanie kredytu na jednego z byłych małżonków

To dość często stosowane rozwiązanie w przypadku podziału majątku i wyprowadzki eksmałżonka ze wspólnej nieruchomości. Sąd przyznając dom lub mieszkanie jednemu z byłych małżonków, nie ma obowiązku decydować, kto będzie spłacał kredyt, choć z zasady obowiązek ten spoczywa na lokatorze nieruchomości. Można udać się do banku i wnioskować o przepisanie pozostałego do spłaty kredytu na osobę, która będzie zamieszkiwała w nieruchomości. Niestety, nie zawsze bank przychyla się do prośby wnioskodawcy, co ma związek ze zdolnością kredytową.

  1. Sprzedaż nieruchomości

To rozwiązanie radykalne i nie zawsze opłacalne, bo kwota uzyskana ze sprzedaży nie musi wystarczyć na pokrycie długu. Alternatywą jest wynajem nieruchomości, bo wówczas może ona sama zarobić na spłatę raty kredytu.

W przypadku kredytu hipotecznego i rozwodu istnieje kilka skutecznych sposobów rozwiązania problemu. Warto pamiętać, że kłopoty pojawiają się dopiero wówczas, gdy kredyt nie jest spłacany przez eksmałżonka, który się do tego zobowiązał. W takiej sytuacji dług musi spłacać druga strona, jeżeli kredyt był wspólny. W celu uniknięcia kłopotów warto sprawy hipoteki ustalić już na etapie przygotowań do rozwodu w formie pisemnej i przy wsparciu adwokata ze Szczecina z naszej kancelarii.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.