Rozwód za porozumieniem stron. Co się za tym kryje?

Sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych, nawet gdy małżonkowie są zgodni w kwestii zakończenia małżeństwa i wiążących się z tym skutków prawnych np. podziału majątku wspólnego oraz ustalenia opieki nad małoletnimi dziećmi. W celu przyśpieszenia sprawy rozwodowej wiele par decyduje się na rozwód za porozumieniem stron. Wyjaśniamy, na czym polega takie rozwiązanie i z jakimi korzyściami dla obojga małżonków się wiąże.

Na czym polega rozwód za porozumieniem stron?

Rozwód za porozumieniem stron, czyli rozwód bez orzekania o winie, to sposób na ugodowe zakończenie związku małżeńskiego. Opcja ta jest korzystna nie tylko ze względu na możliwość skrócenia czasu, który niezbędny jest do odzyskania „wolności” przez współmałżonków, ale ma także inne zalety. Rozwód za porozumieniem stron to swoista ugoda pomiędzy małżonkami, którzy decydują się na rozwiązanie związku małżeńskiego bez wyznaczenia przez sąd winnego rozpadowi związku. Możliwe jest także zgodne przyznanie się do winy w kwestii rozpadu związku jednego lub obojga małżonków, co nie powoduje przedłużenia postępowania rozwodowego.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie szczegóły dotyczące zarówno podziału majątku, opieki nad dziećmi i innych kluczowych kwestii np. zamieszkiwania we wspólnym domu po rozwodzie, ustalane są jeszcze przed rozprawą pomiędzy małżonkami oraz wybranymi przez nich adwokatami, na przykład z naszej kancelarii prawnej ze Szczecina. Wsparcie prawnika jest bardzo ważne, dlatego warto korzystać z fachowej pomocy. Okazuje się ona niezbędna nie tylko podczas długotrwałych batalii sądowych i ciągnących się latami spraw rozwodowych, które wiążą się z wzajemną „wojną” niegdyś bliskich sobie osób.

Jakie zalety ma rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się już po pierwszej rozprawie. To zdecydowanie największa z zalet tego rozwiązania. Dzięki możliwości uniknięcia kilku lub kilkunastu rozpraw, wzajemnych oskarżeń, stresów i przeciągania procesu rozwodowego każdy z byłych współmałżonków może szybko i bez wielkiego bagażu rozwodowych doświadczeń rozpocząć samodzielne życie. Oczywiście sąd musi ocenić, czy nastąpił trwały oraz zupełny rozpad małżeństwa, jednak jest to zdecydowanie łatwiejsze, gdy małżonkowie są zgodni i nie oczekują wskazania winnego zaistniałej sytuacji. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie łatwiejsze jest także uregulowanie spraw związanych z dalszym wychowaniem dzieci, które powinno uwzględniać kontakt z obojgiem rodziców. W tej kwestii rodzice mogą złożyć stosowane oświadczenia lub pozostawić decyzję w sprawie kontaktów z dziećmi i alimentów sądowi.

Co więcej, rozwód za porozumieniem stron jest także zdecydowanie tańszym sposobem zakończenia małżeństwa – brak przedłużającego się postępowania pozwala uniknąć dużych wydatków, które związane są z postępowaniem mającym na celu ustalenie winnego rozpadu małżeństwa.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.