Przewalutowanie kredytu we frankach w 2022 roku – czy to się jeszcze opłaca?

Kredyty hipoteczne we frankach cieszyły się ogromną popularnością w latach 2004–2008. W tym okresie waluta była tania, a banki oferowały korzystne warunki kredytowania. Mowa tutaj głównie o niskim oprocentowaniu, co skutkowało zarówno niższą ratą, jak i kosztami, ponadto zdolność kredytowa była znacznie wyższa. Niestety większość kredytobiorców nie zdawała sobie sprawy z ryzyka kursowego. Obecnie wielu frankowiczów boryka się ze spłatą zadłużenia. Nagły wzrost kursów waluty przełożył się na znacznie wyższe raty. Zatem, czy przewalutowanie kredytu we frankach jest opłacalne?

Na czym polega przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie kredytu to procedura polegająca na zmianie waluty zaciągniętego zobowiązania zgodnie z określonym kursem. Bank przeliczy aktualne zadłużenie we frankach szwajcarskich na polski złoty. Dokonuje się tego na podstawie obowiązującego kursu sprzedaży franka szwajcarskiego w dniu przewalutowania. Co ważne, zmianie ulega także oprocentowanie, które staje się wyższe. Nie wszyscy kredytobiorcy są tego świadomi. Dzieje się tak, ponieważ oprocentowanie dla kredytów frankowych było oparte o wskaźnik LIBOR, natomiast przewalutowanie na polski złoty oznacza zastosowanie wskaźnika WIBOR. Tak więc, po przewalutowaniu, kredytobiorca musi spłacić kredyt w złotówkach oprocentowany stawką WIBOR. Tym samym z umowy kredytowej zostaje wyeliminowane ryzyko walutowe, natomiast spłata zadłużenia odbywa się na tych samych warunkach, jak dotychczas. Przewalutowanie nie wpływa zatem na liczbę rat czy obowiązek zwrotu kapitału.

Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy?

Tak, istnieje możliwość przewalutowania kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Dokonywane jest przewalutowanie, w czasie, gdy wartość franka szwajcarskiego spadła w odniesieniu do złotówki, jednak przy jednoczesnej prognozie umocnienia się tej waluty. Warto mieć na uwadze, że banki niechętnie godzą się na takie rozwiązanie, ponieważ byłoby to dla nich niekorzystne.

Jak obliczyć przewalutowanie kredytu we frankach?

Przewalutowanie odbywa się w oparciu o prosty mechanizm. Kwota, która pozostała do spłaty we frankach jest przeliczana na polski złoty. Dokonuje się tego na podstawie aktualnego kursu sprzedaży franka szwajcarskiego w dniu przewalutowania. Takie rozwiązanie daje przede wszystkim sposobność do uwolnienia się od ryzyka walutowego. Każda osoba posiadająca kredyt we frankach może sprawdzić, czy przewalutowanie będzie dla niej korzystne. Inną opcją jest także odfrankowienie, czyli zupełnie inny proces niż przewalutowanie kredytu we frankach – wyrok sądu będzie tutaj kluczowy. Najważniejsze będzie bowiem podważenie klauzul indeksacyjnych, które zawierają sposób wyliczenia rat kredytów, na podstawie kursu kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego.

Niemniej jednak warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator przewalutowania kredytu we frankach, wówczas kredytobiorca będzie mógł zdecydować, która opcja będzie dla niego korzystniejsza.

Komu może się jeszcze opłacić taka zamiana?

Obecnie wiele osób staje przed dylematem, co zrobić z kredytem we frankach. Jedną z opcji jest przewalutowanie, które z pozoru wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Jednak w praktyce odbywa się to w oparciu o aktualne kursy sprzedaży franka szwajcarskiego, który odnotowuje wysokie wzrosty. Taki stan rzeczy może się w każdej chwili zmienić. Warto mieć na uwadze, że usługa ta jest postrzegana jako dodatkowa, stąd też wiąże się z koniecznością opłaty. Przewalutowanie uwolni kredytobiorców od zmienności kursu oraz ustabilizuje wysokość pozostałych rat kredytu. Dodatkowo dojdzie również do zmiany oprocentowania, co spowoduje wzrost miesięcznej raty kredytowej.

Kolejną opcją jest odfrankowienie kredytu. Odnosi się to do tego zadłużenia, dla którego sąd wydał wyrok, że zasady przeliczania rat oraz wartości zadłużenia są niedozwolone, co skutkuje, że postanowienia umowne są bezskuteczne. Inną opcją jest ugoda z bankiem, ponieważ sądy coraz częściej wydają korzystne dla frankowiczów wyroki. W takiej sytuacji część banków zaczęła oferować przewalutowanie na innych zasadach. Jednak przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto skorzystać z fachowej pomocy naszego adwokata ze Szczecina, który przeanalizuje treść umowy kredytowej oraz pomoże w dobrze najkorzystniejszej opcji spłaty zadłużenia.

Kredyty we frankach stały się zmorą wielu Polaków. Możliwość ich przewalutowania powinna być przemyślana i skonsultowana z prawnikiem. Dobrze jest również przeliczyć potencjalne koszty.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.