Blog
Upadłość konsumencka. Kiedy można ją ogłosić?
Niestabilne czasy, liczne zobowiązania pieniężne, w tym kredyty i długi, problemy z płynnością finansową spowodowane utratą pracy bądź nieszczęśliwym wypadkiem stanowią jedne z najczęstszych przyczyn upadłości konsumenckiej.
5 historii o niesłusznie skazanych na karę więzienia
System sądowniczy zarówno w Polsce, jak i na świecie, nie jest nieomylny; przykładowo według danych naszego Ministerstwa Sprawiedliwości w 2016 roku zadośćuczynienie za niezasadne skazanie dostało siedemdziesiąt osób. Nawet najlepszym sędziom zdarza się wydanie niesłusznego wyroku.
Pies a rozwód. Nie takie proste
Pies, kot, królik, chomik, rybki akwariowe, choć traktujemy je często na równi z innymi domownikami, to zgodnie z prawem są jedynie składnikami naszego majątku. Jeżeli pomiędzy małżonkami występuje wspólność majątkowa, to zwierzęta domowe podlegają takiemu samemu podziałowi, jak inne składniki majątku, czyli rzeczy, które zgromadziliśmy w czasie trwania związku małżeńskiego. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zwierzę zostało nabyte przed zawarciem małżeństwa lub małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową.
Kredyt hipoteczny a rozwód. Lista rozwiązań
Kredyt trzeba spłacać - to fakt bezsporny. Jednak co zrobić, gdy bierzemy rozwód i dzielimy wspólny majątek, do którego wlicza się obciążony hipoteką dom lub mieszkanie? Tutaj mogą pojawić się problemy, a ich rozwiązanie w dużej merze zależy od dobrej woli byłych małżonków. Jest przynajmniej kilka rozwiązań, które sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Postaramy się je przybliżyć i ułatwić wybór sposobu, w jaki rozwiązany zostanie po rozwodzie problem kredytu hipotecznego.
Rozwód za porozumieniem stron. Co się za tym kryje?
Sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych, nawet gdy małżonkowie są zgodni w kwestii zakończenia małżeństwa i wiążących się z tym skutków prawnych np. podziału majątku wspólnego oraz ustalenia opieki nad małoletnimi dziećmi. W celu przyśpieszenia sprawy rozwodowej wiele par decyduje się na rozwód za porozumieniem stron. Wyjaśniamy, na czym polega takie rozwiązanie i z jakimi korzyściami dla obojga małżonków się wiąże.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?
Doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, do którego doszło podczas wykonywania obowiązków zawodowych to jeden z częstych powodów ubiegania się o odszkodowanie. Poszkodowany pracownik ma prawo domagać się odszkodowania m.in. od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniamy, kiedy należy się pracownikowi odszkodowanie oraz w jaki sposób pociągnąć do odpowiedzialności pracodawcę, którego niedbalstwo doprowadziło do wypadku.
Kiedy umowa to za mało. Jak egzekwować długi?
Podpisujemy umowę, będąc przekonanym o tym, że jej treść gwarantuje nam wypłatę należności za wykonaną pracę, zwrot pożyczonych pieniędzy, terminową spłatę należności za dzierżawę gruntu lub lokalu. Tak to wygląda w teorii, jednak w praktyce często pojawiają się problemy. Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć się na wypadek braku spłaty należności z różnego tytułu oraz jak skutecznie egzekwować długi.
Zabezpieczenie wykonania umowy w zamówieniach publicznych
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to rodzaj kaucji - lub zobowiązania do jej wypłacenia - która uiszczana jest przez wykonawcę na rachunek zamawiającego. Na czym dokładnie polega takie zabezpieczenie i co się z nim wiąże?
Co składa się na umowę deweloperską?
Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do zbudowania i sprzedaży lokalu, a następnie do ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia jego własności na nabywcę. Sporządzana jest pod postacią aktu notarialnego, a zabezpiecza ją tzw. ustawa deweloperska, czyli Ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
5 najlepszych filmów z prawem w tle
Historia kina obfituje w filmy o tematyce związanej z prawem. Prezentujemy Państwu pięć wybranych przez nas najlepszych dramatów sądowych.