Jak uniknąć problemów prawnych w biznesie?

Prowadzenie biznesu wiąże się m.in. z podejmowaniem kluczowych decyzji, zawieraniem ważnych umów czy kontraktów oraz obowiązkiem podatkowym. To ważne aspekty, które decydują o płynności danej firmy i powodzeniu w biznesie. Jednak pojawienie się trudności, problemów czy sporów jest nieuniknione. Każdy przedsiębiorca powinien zatem wiedzieć, jak się ich wystrzegać oraz co zrobić w przypadku, kiedy się pojawią.

Jakie błędy są najczęściej powielane przez przedsiębiorców?

Prowadzenie biznesu nie należy do prostych czynności. Podejmowanie strategicznych decyzji wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Czasami wystarczy jedna nieprzemyślana kwestia, aby firma borykała się z problemami. Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą prędzej czy później napotka sporo problemów urzędowych, księgowych czy formalnych. Istnieje kilka błędów, które przedsiębiorcy, zwłaszcza początkujący, często popełniają.

Własny biznes to przede wszystkim zobowiązania, terminy, umowy czy dokumentacja. Niedotrzymanie postanowień bądź określonych dat będzie wiązało się z konsekwencjami, często także prawnymi. Znacząco wpływa to również na płynność prowadzonego biznesu. Zła organizacja w firmie będzie generowała dodatkowy chaos i może skutkować sporymi nieprzyjemnościami, niezależnie od wielkości danego przedsiębiorstwa.

Kolejnym kluczowym aspektem jest sporządzanie umów cywilnoprawnych. Prawidłowo skonstruowana umowa będzie gwarancją bezpieczeństwa dla obu stron i to niezależnie od jej typu. Co ważne, późniejsze wprowadzenie zmian wiąże się z koniecznością osiągnięcia porozumienia przez wszystkie jej strony, co w praktyce jest niezwykle trudne. Umowa określa prawa i obowiązki każdej ze stron. Przedsiębiorcy w chwili podpisania dokumentu, nie zawsze są świadomi ewentualnego ryzyka. Część zapisów na pozór mało znaczących może skutkować poważnymi konsekwencjami. To samo dotyczy braku zamieszczenia odpowiednich postanowień, które z punktu przedsiębiorcy będą kluczowe. Przykładowo: zlecając danej osobie utworzenie sklepu internetowego, należy zamieścić zapis odnoszący się do obciążenia zleceniodawcy na wypadek plagiatu. Nie każdy przedsiębiorca o tym pamięta.

Innym przykładem jest niezgodność z prawem podatkowym. Każdy przedsiębiorca, który osiąga dochody, zobowiązany jest do terminowego płacenia podatków. Ich wysokość jest zależna od formy opodatkowania. Uchylenie się od obowiązku podatkowego jest jednym z najczęściej popełnianych czynów. Z kolei niezgodność z prawem podatkowym najczęściej wynika z nieprawidłowych danych w deklaracjach bądź oświadczeniach, nierzetelnego prowadzenia ksiąg lub ich nieprowadzenie, bezpodstawny zwrot podatku czy niewystawianie faktur.

Prowadzisz firmę i masz problemy prawne? Skonsultuj je z naszymi adwokatami ze Szczecina! 

Zadzwoń!

Jak uniknąć błędów prawnych w biznesie?

Kluczową kwestią jest współpraca z kancelarią prawną. Duże przedsiębiorstwa zatrudniają prawników, którzy dbają o ich interesy. Z kolei mniejsi przedsiębiorcy mogą skorzystać z doraźnej pomocy. Ważne jest, aby wszystkie kluczowe aspekty były konsultowane ze specjalistą. Prawnik dokładnie przeanalizuje wszystkie zapisy umów czy kontraktów, oceni skale potencjalnego ryzyka oraz sprawdzi prawidłowości sporządzonych dokumentów z dbałością o dobro swojego klienta. Mowa tutaj zarówno o umowach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, jak i kontrahentami czy w przypadku przekształcenia spółki.

Pomoc prawna będzie również nieoceniona w sytuacji umów dotyczących dzierżawy, leasingu czy kupna/sprzedaży. Prawnicy pomogą również w uzyskaniu licencji czy koncesji, sporządzą opinię prawną kontraktów oraz umów, a także będą reprezentować przedsiębiorcę przed organami administracji publicznej. Nie należy zatem zwlekać z wizytą w kancelarii. Warto pamiętać, aby już na wczesnym etapie zabezpieczyć swoje interesy.

Jak skutecznie rozwiązywać ewentualne spory prawne w przedsiębiorstwie?

Niezależnie od stron konfliktu, pierwszym i podstawowym krokiem są negocjacje. Warto pamiętać, że należy je prowadzić zgodnie z dobrymi obyczajami. Takie rozmowy pomogą rozwiązać spór i ustalić zasady działania na przyszłość, aby uniknąć podobnych sytuacji. Jednak, kiedy samodzielne próby rozwiązania konfliktu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skorzystać z pomocy prawnika, który poprowadzi negocjację. Dostosuje on wszystkie aspekty danej sprawy tak, aby obie strony sporu były usatysfakcjonowane zaproponowanymi zmianami i rozwiązaniami. Inną formą negocjacji jest mediacja. Pozwoli ona zarówno w szybki sposób wypracować porozumienie, jak i uniknąć kosztownych procesów sądowych. Prawnicy nie są emocjonalnie zaangażowani w sporne kwestie, stąd też obiektywnie podchodzą do rozmów.

Własna działalność gospodarcza zawsze obarczona jest pewnym ryzykiem. Chcąc je zminimalizować, warto skorzystać z pomocy prawnika. Wiedza i doświadczenie specjalisty będą nieocenioną pomocą, która pozwoli uniknąć wielu problemów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.