5 rzeczy, o których każdy powinien wiedzieć, zanim zleci sprawę adwokatowi

Wizyta w kancelarii adwokackiej zawsze wzbudza lekki stres, niepokój czy obawy. Czasami wiąże się to z koniecznością przedstawienia zdarzeń czy faktów, o których nie zawsze chcemy rozmawiać w szczególności z obcą osobą. Jednak należy pamiętać, że adwokat to specjalista, który w swojej karierze prowadził wiele spraw i miał do czynienia z różnymi sytuacjami czy problemami. Warto zatem przełamać lęk i obawy i skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jakie pytania zadawać adwokatowi podczas pierwszego spotkania?

Pierwsze spotkanie z adwokatem zawsze jest stresujące. Warto jednak pamiętać, że prawnik na pierwszym miejscu stawia nasze dobro i to właśnie on będzie nas reprezentować, stąd też warto się dobrze przygotować do rozmowy. W pierwszej kolejności należy przedstawić faktyczny stan sytuacji, z którą udajemy się na spotkanie. Co ważne, nie należy zatajać informacji czy pomijać z pozoru nieistotnych szczegółów, ponieważ to właśnie one mogą decydować o pomyślnym rozwiązaniu sprawy. Cała rozmowa jest objęta tajemnicą adwokacką, stąd też należy mieć pewność, że żadne informacje nie zostaną ujawnione.

Każda osoba, która udaje się na spotkanie do kancelarii, oczekuje porady prawnej oraz odpowiedzi na nurtujące czy niejasne wątpliwości. Zatem, o co pytać adwokata przed rozwodem lub inną sprawą sądową? Wszystko uzależnione jest od konkretnej sytuacji i problemu, z jakim zwracamy się o pomoc. Jeszcze przed spotkaniem warto sporządzić listę zawierającą szczegółowe pytania do adwokata, które pozwolą uzyskać komplet informacji dotyczących problematycznych kwestii.

Nie należy się obawiać czy stresować, warto poruszyć wszystkie nurtujące nas wątpliwości czy niejasności. Właśnie to jest celem takiego spotkania. Nasi adwokaci ze Szczecina prowadzili wiele spraw i mają duży zasób wiedzy i bogate doświadczenie. Porada prawna pozwoli zrozumieć zawiłości przepisów oraz wskaże dalszy tryb postępowania.

Jakie dokumenty warto przygotować na rozmowę z adwokatem?

Wszelkie dokumenty, dane, raporty czy pisma związane ze sprawą będą miały kluczowe znaczenie w toku postępowania. Warto zatem skompletować wszystkie niezbędne materiały związane z okolicznościami danego przypadku. Nie należy pomijać żadnych, nawet w naszej opinii nieznaczących dokumentów. Wszystko jest ważne. Komplet dostarczonych materiałów pozwoli adwokatowi kompleksowo zapoznać się z daną problematyką. Warto pamiętać, że ma to fundamentalne znaczenie podczas udzielania porady bądź reprezentowania nas w sądzie.

Co warto zabrać ze sobą na spotkanie z adwokatem?

Dokumentacja będzie uzależniona od prowadzonej sprawy, niemniej jednak warto mieć odnotowane:

  • dane osób zaangażowanych w sprawę,
  • otrzymaną korespondencję w związku ze sprawą,
  • daty poszczególnych zdarzeń,
  • wszelkie umowy, aneksy czy porozumienia,
  • dokumentację prawniczą,
  • dokumentację dowodową.

Przykładowo, w sprawie o rozwód konieczny będzie akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, zaświadczenie o zarobkach, lista potencjalnych świadków, wszelkie dowody stanowiące o winie współmałżonka (w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie) czy inna dokumentacja poświadczająca niestandardowe potrzeby lub koszty (np. dokumentacja medyczna).

Jak wygląda proces ustalania kosztów usług prawnych?

Część kancelarii oferuje darmowe porady prawne i można z nich skorzystać, aby upewnić się, jaki powinien być adwokat i jak może nam pomóc. Jeżeli zależy nam na niezwłocznej konsultacji, to jej koszt będzie uzależniony przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej sprawy. Czas trwania spotkania również będzie miał wpływ na cenę. Nakład pracy także jest ważny, mowa tutaj m.in. o sporządzeniu dodatkowej dokumentacji czy reprezentowanie klienta. Co ważne, ustalenie kosztów następuje na pierwszym spotkaniu.

Rzetelna wycena świadczonej usługi będzie zależna od szczegółowych informacji dotyczących stanu faktycznego i prawnego danego problemu, z którym udajemy się na spotkanie z adwokatem. Warto pamiętać, że skomplikowana czy zawiłe problematyka wymagają wielu czynności i znacznie większego nakładu pracy, stąd też adwokat może zaproponować rozliczenie na podstawie stawki godzinowej lub ryczałtu. Jednak profesjonalna porada prawna w wielu przypadkach może nas ustrzec od negatywnych konsekwencji lub pomóc w korzystnym rozwiązaniu problemu.

W wielu przypadkach profesjonalna pomoc jest nieoceniona. Dla większości z nas, przepisy prawa są zawiłe i nie zawsze zrozumiałe. Chcący w pełni zrozumieć problematykę naszej sprawy, warto udać się na spotkanie z adwokatem. Takie rozwiązanie z pewnością przyniesie wiele korzyści.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.