Sprawy karne
Niesłuszne oskarżenia — jak się bronić?
Niesłuszne oskarżenia mogą zniszczyć reputację. Niestety dość często dochodzi do tego, że oskarżenia padają na osobę, która jest niewinna. W takiej sytuacji należy się bronić. Warto wiedzieć, jak to zrobić, aby uniknąć dalszych problemów.
Czy można odmówić przyjęcia mandatu?
Mandat karny to nic innego jak kara za złamanie obowiązujących przepisów – najczęściej ruchu drogowego. Nie zawsze jednak jego wystawienie jest zasadne, a jego przyjęcie w momencie wystawienia przez policjanta wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Dlatego też w niektórych przypadkach możliwa jest odmowa zapłacenia mandatu. Warto jednak wiedzieć o konsekwencjach.
Znęcanie się nad zwierzętami – przebieg postępowania karnego
W Polsce z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa dotycząca znęcania się nad zwierzętami. Coraz więcej osób decyduje się na zgłoszenie takiej sytuacji odpowiednim służbom. Jednak nadal istnieją przypadki, kiedy zwierzęta cierpią. Warto mieć na uwadze, że istoty te podobnie jak ludzie odczuwają ból i cierpienie.
Etapy postępowania karnego
Czy wiesz, jak przebiega postępowanie karne? Przewidywalność postępowania to termin, który umożliwia zapoznanie się z przepisami kodeksu postępowania karnego i innych ustaw. Dzięki temu możliwe jest zdobycie wiedzy z jakich etapów składa się postępowanie karne i w jaki sposób należy postępować. Dla ułatwienia przedstawiamy etapy postępowania karnego - krok po kroku.
Ułaskawienie – komu przysługuje i na czym polega?
Ułaskawienie jest darowaniem lub złagodzeniem zasądzonej kary, od której nie ma możliwości zastosowania żadnego środka zaskarżenia. Wniosek może być złożony przez ściśle określone w prawie osoby. Kierowany jest on do Prezydenta RP i stanowi ostatnią szansę dla skazanych.
Środki zapobiegawcze a środki przymusu - jakie są ich funkcje w postępowaniu karnym
Ułatwienie prowadzenia śledztwa, przewodu prokuratorskiego lub sprawy sądowej jest możliwe poprzez stosowanie środków zapobiegawczych i środków przymusu. Czym różnią się te oba pojęcia i jakie wyróżnia się ich rodzaje?
Na czym polega zatrzymanie obywatelskie i kto może go dokonać?
Media systematycznie informują nas o godnej postawie obywatelskiej i zatrzymaniu sprawcy przestępstwa przez inne osoby. Jednak taka sytuacja wymaga postępowania zgodnie z prawem. Zatrzymanie osoby, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo jest zadaniem policji, jednak w pewnych okolicznościach ujęcia może dokonać obywatel.
List żelazny - kiedy oskarżony może z niego skorzystać?
Temat listu żelaznego doczekał się wielu opracowań, nierzadko wskazujących na to, że jest to obszar dotykający granic nietykalności oskarżonego. Czym jest list żelazny? Kiedy może zostać wydany i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby oskarżony mógł z niego skorzystać?
Co grozi nieletniemu za kradzież z włamaniem?
Kradzież z włamaniem jest ściśle zdefiniowana przez polskie prawo. Często w razie popełnienia przestępstwa, może pojawić się pytanie: jakie dokładnie czyny mogą być określane jako kradzież z włamaniem? Jakie są przewidywane kary? Jak wygląda postępowanie w przypadku osób nieletnich?
Dozór elektroniczny - na czym polega ten rodzaj odbywania kary?
To, że dana osoba otrzymała karę pozbawienia wolności nie zawsze oznacza, że musi ten czas spędzić w zakładzie karnym. Czasem miejscem odbywania kary może być własne mieszkanie, jednak można taką karę uzyskać tylko w określonych przypadkach. Jakich?
Kiedy można otrzymać karę grzywny za znieważenie policjanta?
Wyzywanie policjanta lub innych funkcjonalniejszy na służbie może być dla niektórych okazją do żartów lub sposobem na rozładowanie emocji. Niestety, ale znieważenie policjanta może zakończyć się odsiadką w zakładzie karnym. Jaka kara grozi za znieważenie policjanta?
Rodzaje poręczeń
Nie każdy oskarżony o popełnienie przestępstwa na czas procedur przygotowawczych trafia do tymczasowego aresztu. W polskim prawie wyróżnia się jeszcze możliwe środki zapobiegawcze m.in. poręczenie indywidualne, społeczne i majątkowe, dozór policyjny czy zakaz opuszczania miasta/kraju. Popularnymi rozwiązaniami są poręczenia majątkowe i społeczne. Jednak czym są i jak można z tego skorzystać?
Wykroczenie, przestępstwo, zbrodnia - co oznaczają te terminy?
W Kodeksie karnym występuje podział przestępstw na zbrodnie i występki. Według przepisów zbrodnia ma zawsze charakter umyślny, a występek może być popełniony umyślnie lub nieumyślnie. Czym są wykroczenia, zbrodnie, występki i przestępstwa - jakie akty prawne je opisują oraz jak są sądzone? O tym wszystkim w naszym najnowszym artykule.
Odroczenie wykonania kary - kiedy ma miejsce?
Skazanie oskarżonego na utratę wolności i pobyt w więzieniu nie zawsze musi się kończyć natychmiastowym umieszczeniu w zakładzie karnym. W szczególnych przypadkach sąd może, a nawet musi odroczyć nakaz wykonania kary. Kiedy można to zrobić i jakie obowiązki ma skazany w takiej sytuacji?
Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
Kodeks karny opisuje czyny zabronione, które godzą w obrót gospodarczy, a także interesy majątkowe. Znajomość podstawowej wiedzy z zakresu tych przestępstw będzie przydatne dla osób obsługujących i doradzających podmiotom gospodarczym. Takie oszustwa są określane mianem „przestępstw białych kołnierzyków”.
Kiedy sąd może zaakceptować wniosek o uchylenie aresztu?
Aresztowanie oskarżonego lub podejrzanego o popełnienie czynu przestępczego to jeden ze środków zapobiegawczych, który znajduje zastosowanie w celu zabezpieczenia prawidłowego przebiegu toku postępowania karnego. Środek ten wykorzystywany jest w ostatecznych sytuacjach, gdy wdrożenie innych metod może być niewystarczające lub nieskuteczne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana osoba popełniła zarzucany jej czyn. Areszt na przeciwdziałać m.in. ucieczce, ukrywaniu się, matactwom czy popełnianiu kolejnych przestępstw przez oskarżonego/podejrzanego.