Sprawy karne
Wykroczenie, przestępstwo, zbrodnia - co oznaczają te terminy?
W Kodeksie karnym występuje podział przestępstw na zbrodnie i występki. Według przepisów zbrodnia ma zawsze charakter umyślny, a występek może być popełniony umyślnie lub nieumyślnie. Czym są wykroczenia, zbrodnie, występki i przestępstwa - jakie akty prawne je opisują oraz jak są sądzone? O tym wszystkim w naszym najnowszym artykule.
List żelazny - kiedy oskarżony może z niego skorzystać?
Temat listu żelaznego doczekał się wielu opracowań, nierzadko wskazujących na to, że jest to obszar dotykający granic nietykalności oskarżonego. Czym jest list żelazny? Kiedy może zostać wydany i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby oskarżony mógł z niego skorzystać?
Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
Kodeks karny opisuje czyny zabronione, które godzą w obrót gospodarczy, a także interesy majątkowe. Znajomość podstawowej wiedzy z zakresu tych przestępstw będzie przydatne dla osób obsługujących i doradzających podmiotom gospodarczym. Takie oszustwa są określane mianem „przestępstw białych kołnierzyków”.
Dozór elektroniczny - na czym polega ten rodzaj odbywania kary?
To, że dana osoba otrzymała karę pozbawienia wolności nie zawsze oznacza, że musi ten czas spędzić w zakładzie karnym. Czasem miejscem odbywania kary może być własne mieszkanie, jednak można taką karę uzyskać tylko w określonych przypadkach. Jakich?
Czy można odmówić przyjęcia mandatu?
Mandat karny to nic innego jak kara za złamanie obowiązujących przepisów – najczęściej ruchu drogowego. Nie zawsze jednak jego wystawienie jest zasadne, a jego przyjęcie w momencie wystawienia przez policjanta wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Dlatego też w niektórych przypadkach możliwa jest odmowa zapłacenia mandatu. Warto jednak wiedzieć o konsekwencjach.
Rodzaje poręczeń
Nie każdy oskarżony o popełnienie przestępstwa na czas procedur przygotowawczych trafia do tymczasowego aresztu. W polskim prawie wyróżnia się jeszcze możliwe środki zapobiegawcze m.in. poręczenie indywidualne, społeczne i majątkowe, dozór policyjny czy zakaz opuszczania miasta/kraju. Popularnymi rozwiązaniami są poręczenia majątkowe i społeczne. Jednak czym są i jak można z tego skorzystać?
Etapy postępowania karnego
Czy wiesz, jak przebiega postępowanie karne? Przewidywalność postępowania to termin, który umożliwia zapoznanie się z przepisami kodeksu postępowania karnego i innych ustaw. Dzięki temu możliwe jest zdobycie wiedzy z jakich etapów składa się postępowanie karne i w jaki sposób należy postępować. Dla ułatwienia przedstawiamy etapy postępowania karnego - krok po kroku.
Odroczenie wykonania kary - kiedy ma miejsce?
Skazanie oskarżonego na utratę wolności i pobyt w więzieniu nie zawsze musi się kończyć natychmiastowym umieszczeniu w zakładzie karnym. W szczególnych przypadkach sąd może, a nawet musi odroczyć nakaz wykonania kary. Kiedy można to zrobić i jakie obowiązki ma skazany w takiej sytuacji?
Środki zapobiegawcze a środki przymusu - jakie są ich funkcje w postępowaniu karnym
Ułatwienie prowadzenia śledztwa, przewodu prokuratorskiego lub sprawy sądowej jest możliwe poprzez stosowanie środków zapobiegawczych i środków przymusu. Czym różnią się te oba pojęcia i jakie wyróżnia się ich rodzaje?
Kiedy sąd może zaakceptować wniosek o uchylenie aresztu?
Aresztowanie oskarżonego lub podejrzanego o popełnienie czynu przestępczego to jeden ze środków zapobiegawczych, który znajduje zastosowanie w celu zabezpieczenia prawidłowego przebiegu toku postępowania karnego. Środek ten wykorzystywany jest w ostatecznych sytuacjach, gdy wdrożenie innych metod może być niewystarczające lub nieskuteczne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana osoba popełniła zarzucany jej czyn. Areszt na przeciwdziałać m.in. ucieczce, ukrywaniu się, matactwom czy popełnianiu kolejnych przestępstw przez oskarżonego/podejrzanego.