Alkoholizm a ograniczenie kontaktów z dzieckiem

Jeżeli w sprawie sądu rodzinnego pojawia się kwestia uzależnienia alkoholowego u jednego z rodziców, musi być ona bezdyskusyjnie brana pod uwagę. Gdy nałóg rodzica może godzić w dobro dziecka, uzależniony może utracić władzę rodzicielską, a także uzyskać kontrolę sądową w trakcie kontaktów z dzieckiem.

Władza rodzicielska

Podstawowymi przesłankami pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej są: rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka, trwała przeszkoda uniemożliwiająca wykonywanie władzy rodzicielskiej, a także jej nadużywanie.

 

Zdarza się, że rodzic, który boryka się z problemem alkoholowym, narusza przy tym dobro dziecka poprzez niedbanie o jego fizyczny i psychiczny rozwój oraz brak zainteresowania podopiecznym. W takiej sytuacji sąd sięga po najostrzejszy środek ingerencje w tej sferze – pozbawia rodzica władzy rodzicielskiej, mając na uwadze przede wszystkim ochronę interesów dziecka.

 

Warto jednak pamiętać, że pozostawienie rodzica bez władzy rodzicielskiej następuje w przypadkach poważnych zaniedbań lub nadużyć względem dziecka. Decyzja o odebraniu władzy następuje, gdy postawa i działanie rodzica mają szkodliwy wpływ na małoletniego w znaczącym stopniu, a także gdy określa się je jako trwałe lub wielokrotne.

Kontakty z dzieckiem

Istotne jest, aby rozdzielać pojęcia władzy rodzicielskiej i kontaktów rodzica z dzieckiem. Rodzic ma prawo kontaktu z dzieckiem, nawet w przypadku pozbawienia go władzy rodzicielskiego z powodu problemu alkoholowego. Zgodnie z prawem rodzinnym, sąd może jednak wymagać odpowiedniej kontroli w trakcie odbywanych spotkań.

 

Spotkania z dzieckiem powinny odbywać się w dotychczasowym miejscu zamieszkania lub w neutralnych lokalizacjach takich jak park czy świetlica. Osoba uzależniona musi liczyć się jednak, że w trakcie spotkań może być poddawana kontroli ze strony drugiego rodzica, reszty najbliższej rodziny lub wyznaczonego kuratora. Ma to uchronić przed spożywaniem alkoholu i innymi nieodpowiednimi zachowaniami.

 

Dodatkowo, warto wiedzieć, że posiadanie zaświadczenia o odbywanej terapii, czyli dowodu na podjęcie dobrowolnego leczenia, jest dla sądu informacją o tym, że strona dopuszcza do siebie informacje na temat swojego uzależnienia. Odbywanie terapii oraz posiadanie takiego zaświadczenia mogą zwiększyć szanse na realizowanie kontaktów z dzieckiem, a nawet sprawowanie władzy rodzicielskiej, o które warto starać się z pomocą naszych adwokatów ze Szczecina.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.