Gdy sąsiad zalał twoje mieszkanie – u kogo ubiegać się o odszkodowanie?

Zalane mieszkanie to jedno z najbardziej popularnych zdarzeń, jakie może przydarzyć się w bloku. Niestety z racji nieprecyzyjnego stwierdzenia winowajcy oraz częstego braku wykupienia rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej z OC w życiu prywatnym, właściciel mieszkania zostaje sam ze szkodami oraz koniecznością remontu. Nie musi tak być. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby wyegzekwować swoje prawa.

Co zrobić, kiedy zobaczysz oznaki zalania?

W pierwszej kolejności ustal źródło zalania i zmniejsz prawdopodobieństwo zwiększania szkód. W tym celu podstaw coś na zbieranie wody pod cieknący sufit czy ścianę – pojemnik albo grubszą warstwę tkanin. Następnie udaj się do sąsiada i poinformuj go o zaistniałej sytuacji. W trakcie swojej niezapowiedzianej wizyty dopilnuj, aby ten zamknął zawór dopływu wody. Jeśli usterka dotyczy kanalizacji, musisz wezwać zarządcę budynku.

Po opanowaniu niekontrolowanego wycieku wody, wróć do mieszkania i zabezpiecz ruchome elementy wyposażenia. Zbierz nadmiar wody i postaraj się wysuszyć, co się da. Nie naprawiaj jednak skutków zalanego mieszkania. Później trzeba w obecności sąsiada i pracownika spółdzielni sporządzić dokumentację poświadczającą zniszczenia. Zrób zdjęcia lub nagraj filmik, mogą się przydać, jeśli sąsiad nie będzie poczuwał się do odpowiedzialności. Na końcu warto sporządzić protokół zalania. Powinny znaleźć się w nim następujące informacje:

  • data i godzina zalania,
  • adres mieszkania, które zostało zniszczone,
  • nazwisko właściciela mieszkania,
  • opis wyrządzonych szkód ze szczegółowym uwzględnieniem strat,
  • dane osoby odpowiedzialnej za zalanie,
  • przyczyna zalania,
  • dane osobowe świadków zdarzenia,
  • podpis właściciela oraz administratora budynku.

Kto wypłaca odszkodowanie?

W przypadku kiedy sąsiad zalał ci mieszkanie, często wydaje się, że to właśnie on powinien wypłacić pieniądze za wyrządzoną szkodę. Nie zawsze tak jest, czasami winę za zniszczenie mienia ponosi producent sprzętu, które zalało ci pomieszczenie, np. kran lub pralka, albo zarządca nieruchomości czy wspólnoty mieszkaniowej. W takiej sytuacji warto sprawdzić, gdzie dokładnie jest przeciek, aby móc stwierdzić, co uległo uszkodzeniu.

Sąsiad bierze odpowiedzialność jedynie za stan rur poziomych. Jednak w przypadku awarii rur kanalizacyjnych bądź wodnych, które biegną w pionie, winę ponosi albo spółdzielnia mieszkaniowa, jeśli nie przeprowadziła kontroli okresowej, albo deweloper, w sytuacji, gdy dopuścił się niedopatrzeń w trakcie budowy. Określenie osoby, która powinna wziąć odpowiedzialność za szkody jest niezwykle ważna, ponieważ w świetle polskiego prawa, to właśnie ten podmiot jest zobowiązany do przywrócenia stanu budynku sprzed awarii.

Jak można uzyskać odszkodowanie w sytuacji zniszczenia mieszkania?

Kiedy właściciel zalanego mieszkania bądź jego sąsiad ma wykupione odpowiednie ubezpieczenie (najlepiej OC w życiu prywatnym) oraz zgłasza zdarzenie, wtedy firma ubezpieczeniowa wyznacza rzeczoznawcę. Ma on za zadanie sporządzić protokół szkód, ustalić przyczyny zalania, a także jego winowajcę. Pracownik może nas poprosić o pomoc w kwestii wycenienia wartości mienia. W takiej sytuacji warto udostępnić zdjęcia danej rzeczy przed zniszczeniem oraz poinformować, ile warte są sprzęty. Każdą kwotę należy potwierdzić, najlepiej dowodem zakupu.

Kiedy warto się odwołać?

Należy zebrać dane na temat sprzętu nawet wtedy, gdy rzeczoznawca o to nie poprosi, ponieważ jeśli według ciebie wyceni wyrządzone szkody zbyt nisko, możesz ubiegać się o wyższe odszkodowanie. Możesz się także odwołać, jeśli otrzymasz odmowną decyzję dotyczącą wypłaty odszkodowania.

Kiedy skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej?

Sytuacje, kiedy sąsiad nie przyznaje się do winy, uchyla się od odpowiedzialności lub inne podmioty niechętnie z tobą współpracują, są niestety dość częste. Może się okazać, że pomoc jednego z naszych adwokatów ze Szczecina jest niezbędna przy wyegzekwowaniu odszkodowania od sąsiada, gdy sprawa trafi do sądu. Prawnik będzie pomocny także w przypadku, gdy ubezpieczyciel wypłaci ci zbyt niską kwotę zadośćuczynienia, a odwołanie zostanie odrzucone.

Zalane mieszkanie przysparza sporo nerwów, strat i czynności cywilnoprawnych, które spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi mieszkania. Ustalenie winowajcy, wyegzekwowanie odszkodowania i powrót mieszkania do stanu sprzed zalania jest długotrwałym i bardzo męczącym procesem. Przez szereg procedur może pomóc przejść kancelaria adwokacka, która pomoże wyegzekwować sprawiedliwą kwotę odszkodowania oraz w potencjalnej sprawie sądowej będzie dbać o twój interes.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.