Topowe kryminały polskich autorów – 5 serii

Emocje, suspens, akcja, którą niezwykle szybko się czyta – wszystko to sprawia, że kryminały mają niezliczone rzesze fanów na całym świecie. Polscy czytelnicy są jednak zgodni, powieści o zbrodniach powstające w naszym kraju mają szczególny, często wyjątkowo mroczny klimat. Poznaj najbardziej poczytnych autorów kryminałów znad Wisły! Być może nasza lista zainspiruje cię do uzupełnienia domowej biblioteczki.

Marek Krajewski i seria kryminałów o Eberhardzie Mocku

Marek Krajewski to z wykształcenia filolog klasyczny, mogący pochwalić się tytułem doktora nauk humanistycznych. Akcja jego bestsellerowej serii kryminałów rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku we Wrocławiu. Eberhard Mock to funkcjonariusz wydziału kryminalnego policji w Breslau, który w swojej pracy musi mierzyć się z seryjnymi mordercami, niebezpiecznymi skorpionami i widmem własnego obłędu.

Perełka dla fanów retro kryminałów – obowiązkowa pozycja dla miłośników Wrocławia i jedna z ulubionych serii naszego adwokata ze Szczecina!

Zygmunt Miłoszewski i trylogia o prokuratorze Teodorze Szackim

Wykreowany przez Zygmunta Miłoszewskiego prokurator Szacki to niezwykłe elegancki, błyskotliwy prokurator i postrach sal sądowych. W cykl opowiadający o przygodach bohatera wchodzą książki:

  • “Uwikłanie” symbolicznie rozliczająca państwo polskie z nieprawidłowości przemian po upadku PRLu;
  • “Ziarno prawdy” mierząca się z problemem antysemityzmu;
  • Oraz “Gniew”, w której autor dotyka tematyki przemocy domowej.

Dwie pierwsze części trylogii posiadają już swoje ekranizacje. W drugiej z nich w roli nieustępliwego prokuratora możemy oglądać Roberta Więckiewicza.

W twórczości Miłoszewskiego podziw wzbudza wiarygodność budowanych scen, oparta na niewątpliwie rzetelnym sprawdzeniu tematyki, którą zamierza poruszyć autor.

Wojciech Chmielarz i seria o komisarzu Jakubie Mortce

Wojciech Chmielarz łączy działalność pisarską z karierą dziennikarza. Jego bestsellerową serię o komisarzu Jakubie Mortce otwiera tom “Podpalacz” i dramatyczny pożar w willi na Ursynowie. Choć zdarzenie wygląda na nieszczęśliwy wypadek, gdy tylko funkcjonariusz zabiera się za wyjaśnianie jego okoliczności, sprawa niespodziewanie się gmatwa. Rutynowe postępowanie zamienia się w emocjonujący wyścig z tytułowym Podpalaczem. Czytelnik aż do końca powieści nie może być pewien, czy groźnego przestępcę uda się doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości.

Misternie budowana akcja, wiarygodne postaci i niesamowita przewrotka na końcu – to znaki rozpoznawalne Chmielarza, które zjednały mu wielu fanów.

Katarzyna Bonda i tetralogia “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”

Kilka lat temu Katarzyna Bonda została okrzyknięta królową polskich kryminałów. Jej głośna książka “Pochłaniacz”, stanowiąca część tetralogii kryminalnej “Cztery żywioły Saszy Załuskiej” sprzedała się aż w 90 tysiącach egzemplarzy. Bonda znana jest także z analiz prawdziwych zbrodni, studiowania charakterów oraz z umieszczania w centrum swoich powieści ciekawych postaci kobiecych w roli protagonistek – lub antagonistek.

Sasza Załuska pracuje jako profilerka kryminalna, czyli osoba starająca się jak najlepiej scharakteryzować sprawcę przestępstwa i tym samym zawęzić policyjne poszukiwania. Jej perypetie rozpoczyna niecodzienna sprawa piosenki niosącej zakamuflowaną groźbę zbrodni i echa tajemniczego zaginięcia sprzed lat.

Remigiusz Mróz i seria o Joannie Chyłce

Powieści kryminalne Remigiusza Mroza obfitują w szczegóły prawne i zapierającą dech prędkość prowadzenia fabuły, nie wspominając o nagłych zwrotach akcji. Nic dziwnego, autor sam jest z wykształcenia prawnikiem, a jego książki to połączenie fachowej wiedzy i niezwykłej wyobraźni. Spośród stworzonych przez niego bohaterów najbardziej zasłynęła opryskliwa adwokat, Joanna Chyłka. 

Joanna Chyłka mieszka na Saskiej Kępie i pracuje dla uznanej warszawskiej kancelarii Żalazny&McVay. Swoich współpracowników zdumiewa nie tylko skutecznością i ambicją, ale także kontrowersyjnymi poglądami i… problemami z alkoholem. 

Postać poznajemy w książce “Kasacja”, w której syn bogatego biznesmana zostaje oskarżony o brutalne zabicie dwóch osób. Chyłka i jej klient mają przeciwko sobie całą masę dowodów, oskarżony spędził bowiem dziesięć dni zamknięty w swoim mieszkaniu w towarzystwie ciał ofiar. W kryminałach Remigiusza Mroza nie ma jednak miejsca na zbyt oczywiste rozwiązania i już po paru stronach akcja i napięcie gęstnięją. Dodając do tego barwnych bohaterów i zawrotne tempo prowadzenia akcji otrzymujemy lekturę, od której nie sposób się oderwać.

Trzeba przyznać, że Remigiusz Mróz jest jednym z tych pisarzy, którym żartobliwie przypisuje się zasługę poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. To ten autor od kilku lat wygrywa rankingi na najpopularniejszego pisarza i prowadzi w sprzedaży książek, a seriale powstające na kanwie jego twórczości również cieszą się ogromną popularnością wśród widzów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.