Nowelizacja prawa upadłościowego – upadłość konsumencka w 2021 roku

Upadłość konsumencką ogłasza coraz więcej osób prywatnych, które w wyniku kryzysu bądź błędnie podejmowanych decyzji nie są w stanie poradzić sobie z długami oraz kredytami. Zgłoszenie upadłości konsumenckiej to rozwiązanie, które z pewnością pomoże im rozliczyć się w dogodny dla nich sposób. Jak wygląda kwestia ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Nowelizacja prawa upadłościowego dała osobom prywatnym spore możliwości w przypadku braku możliwości spłacania swoich zobowiązań – na przykład w wyniku utraty pracy bądź braku możliwości podjęcia innej formy zarobkowej. Coraz więcej obywateli decyduje się na ogłoszenie upadłości, do czego z pewnością przyczyniła się nowelizacja ustawy z 2020 roku. W efekcie upadłość można zgłosić w kilku prostych krokach. Dopiero później konieczna będzie pomoc prawna, aby uporządkować wszystkie sporne kwestie. 

Co to jest upadłość konsumencka? 

Pojęcie upadłości konsumenckiej jest znane niemal każdemu, przede wszystkim ze względu na wzrost częstotliwości jej ogłaszania przez osoby prywatne. Upadłość konsumencka to możliwość wszczęcia postępowania sądowego w celu umorzenia problemów finansowych. Takie rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do osób prywatnych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i nie posiadają zobowiązań związanych z jej zamknięciem. Z takiej możliwości mogą zatem skorzystać osoby prywatne, które nie zaliczają się do grona przedsiębiorców

Możliwość zgłoszenia upadłości majątkowej to rozwiązanie dla osób, które przestały być wypłacalne. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która nie jest w stanie uregulować swoich zobowiązań finansowych od minimum 3 miesięcy, może złożyć odpowiednie dokumenty i ogłosić upadłość konsumencką. W efekcie rozpoczyna się całe postępowanie, którego głównym celem jest oddłużenie zgłaszającego. 

Do upadłości konsumenckiej najczęściej dochodzi w momencie, kiedy osoba fizyczna otrzymuje zbyt niskie wynagrodzenie, przez co nie jest w stanie pokryć swoich zobowiązań – w tym utrzymać siebie, swojej rodziny czy spłacać długów. Wszczęte postepowanie upadłościowe ma za zadanie zaspokojenie wierzycieli, a także w bardziej skomplikowanych przypadkach – umorzenie części bądź całości długów. 

Zgłoszenie upadłości konsumenckiej – warunki 

Aby ogłosić upadłość konsumencką konieczne jest spełnienie konkretnych warunków, dzięki którym nasza sprawa może zostać rozpatrzona przez sąd. Wniosek o upadłość konsumencką od 2020 może ogłosić każdy, kto nie prowadzi działalności gospodarczej bądź nie pozostaje w spółce. Warto przy tym pamiętać, że do ogłoszenia upadłości oprócz złożenia odpowiedniego wniosku, konieczne jest wniesienie sprawy do sądu

Sam wniosek o rozpoczęcie postępowanie może zostać wniesiony zarówno przez osobę fizyczną będącą dłużnikiem, jak i wierzyciela długów. Podczas samej rozprawy konieczne będzie posiadanie odpowiednich argumentów, które uzasadnią brak możliwości spłacenia całego lub części zadłużenia. Dlatego w przypadku wszczęcia postępowania upadłościowego istotna będzie pomoc kancelarii adwokackiej ze Szczecina specjalizującej się w upadłości konsumenckiej

Postępowanie upadłościowe nie zawsze kończy się całkowitym umorzeniem długów. W zależności od decyzji sądu, podjętej na podstawie przedstawionych przez dłużnika i jego wierzycieli dowodów orzeknie całkowite lub częściowe umorzenie. W praktyce oznacza to konieczność spłaty części zobowiązań, na przykład poprzez sprzedaż mieszkania czy samochodów. Sąd może również ustalić harmonogram spłat zadłużenia. 

Nowelizacja prawa upadłościowego – jak wygląda? 

Nowelizacja prawa upadłościowego z marca 2020 roku dała osobom fizycznym jeszcze większe możliwości w przypadku braku odpowiednich funduszy na spłatę swoich zobowiązań. Nowelizacja prawa upadłościowego dotyczy już nie tylko osób, które utraciły pracę z przyczyn zdrowotnych bądź w wyniku kryzysu. Nowe przepisy dały możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej również osobom, które samodzielnie doprowadziły do powstania zadłużenia poprzez umyślne branie pożyczek przy braku odpowiednich środków finansowych na ich spłatę. Kwestię zgłaszania upadłości konsumenckiej ułatwi również nowy system teleinformatyczny, który umożliwi każdemu zgłoszenie wniosku online i przyspieszy całe postępowanie. 

W efekcie wejścia w życie nowelizacji prawa upadłościowego pojawia się coraz więcej wniosków, które w niektórych przypadkach nie powinny być zasadne. Wiele osób prywatnych podejmuje decyzję o ogłoszeniu upadłości, nie zastanawiając się nad swoją sytuacją finansową i znalezieniu innego wyjścia z niemal patowej sytuacji. Warto jednak wcześniej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Doświadczony prawnik doradzi najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie, a w razie potrzeby poprowadzi nasze postępowanie upadłościowe. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.