Kiedy przyda ci się porada prawna?

Jak często, stając w obliczu zupełnie nowej sytuacji życiowej, zdarza Ci się rozważać możliwość skorzystania z porady wykwalifikowanego prawnika? Wielu z nas wciąż żywi przeświadczenie, że usługi prawne zarezerwowane są wyłącznie dla osób pozostających w konflikcie z prawem lub dla bogatych biznesmenów dokonujących śmiałych inwestycji. W praktyce jednak prawo przenika wszystkie dziedziny naszego życia a profesjonalna porada może pomóc obrócić nasze dylematy w korzyść. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto skonsultować się z prawnikiem.

Prawo pracy

Niestety nawet w dzisiejszych czasach nadużycia ze strony pracodawców są w naszym kraju nad wyraz powszechne. Pracownicy nie powinni jednak rezygnować z walki o swoje prawa, zwłaszcza w sytuacjach, gdy niesprawiedliwy szef odmawia wypłaty zasłużonego wynagrodzenia lub w bezprawny sposób wypowiada umowę. Pracownik, który zwróci się o poradę do adwokata ze Szczecina, nie musi obawiać się, że podjęte środki obrócą się na jego niekorzyść.

Kwestie dotyczące nieruchomości

Kupno, sprzedaż lub zarządzanie nieruchomością niejednego już potrafiło przyprawić o ból głowy. Porada prawna może przydać się przede wszystkim osobom, które planują podpisanie popularnej umowy deweloperskiej. Profesjonalny prawnik dysponuje nie tylko wiedzą o zakazanych lub niekorzystnych zapisach umownych, jakich należy unikać, ale także narzędziami weryfikacji, czy dany deweloper jest przedsiębiorcą godnym zaufania.

Właściciele istniejących już mieszkań, którzy chcą przeznaczyć je na wynajem, z pewnością skorzystają na tym, że ekspert w sprawie zobowiązań pomoże przygotować umowę oferowaną najemcom. Taka osoba będzie również w stanie doradzić, co może okazać się lepszą opcją: najem tradycyjny czy okazjonalny?

W najbardziej ekstremalnych sytuacjach po pomoc do prawnika powinniśmy się udać, gdy nasza nieruchomość padnie ofiarą squattingu. Jest to zjawisko zajmowania nieużywanych budynków przez dzikich lokatorów, których niekiedy trudno wyeksmitować. Profesjonalista będzie wiedział, jak zareagować, gdy tacy nielegalni “najemcy” powołają się na prawa posiadaczy i zakaz naruszania miru domowego.

Prawo spadkowe

Może się zdarzyć, że nasi bliscy odejdą nie pozostawiając po sobie dobrze skonstruowanego testamentu i rozliczonych zobowiązań. Bywa, że w masie spadkowej znajdą się ogromne długi albo że do dziedziczenia powołana jest duża liczba osób, co generuje konflikty. Z kimś nie można się skontaktować, ktoś inny ubiega się o zachowek. W dużych rodzinach sprawy spadkowe przypominają często prawdziwy węzeł gordyjski. Skorzystanie z fachowej porady prawnej może pomóc go rozplątać.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Wielu Polaków utrzymuje się dzięki tzw. samozatrudnieniu i prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą. Choć takie rozwiązanie oznacza dużą swobodę, nie jest wolne od mankamentów. Nierzadko możemy trafić na nieuczciwego kontrahenta, który pomimo upomnień nie realizuje zaległej faktury. Doświadczony prawnik doradzi Ci, jak skutecznie zmotywować go do jej uregulowania.

Własna firma to często również niekończące się zawiłości podatkowe. Czasem możesz potrzebować po prostu kogoś, kto w zrozumiały i uporządkowany sposób wyjaśni Ci, czego właściwie domaga się od Ciebie urząd skarbowy.

Konflikty sąsiedzkie

A co możesz zrobić w sytuacji, w których nieżyczliwy sąsiad zakłóca Twój spokój różnego rodzaju immisjami? Ma to miejsce zarówno wtedy, kiedy nie chce zaprzestać generowania uciążliwego hałasu, jak i wtedy, gdy wznosi budowle zasłaniające Twoim oknom promienie słońca. Dzięki skorzystaniu z porady prawnej dowiesz się, na jakiej podstawie i w jaki sposób możesz żądać zaprzestania omawianych naruszeń.

Roszczenia odszkodowawcze

Choć nigdy sobie tego nie życzymy, tak naprawdę nie wiemy, kiedy wypadek lub czyjaś lekkomyślność spowoduje szkodę dla naszego mienia lub zdrowia. Czasem przyjmie ona postać zalania mieszkania, którym rutynowo zajmie się nasz ubezpieczyciel. Możemy jednak spotkać się z bardziej skomplikowaną sytuacją, w której konieczne będzie dochodzenie praw na drodze sądowej.

Przykładem takiego obrotu spraw może być powstanie roszczenia o odszkodowanie z tytułu błędu w sztuce lekarskiej. Niekiedy bez pomocy prawnika trudno jest ocenić, jaka dokumentacja będzie stanowić ważne dowody w sprawie i o jaką wysokość zadośćuczynienia powinniśmy się ubiegać. Niewiedza nie powinna jednak odstraszać nas od walki o siebie, zwłaszcza gdy możemy zatrudnić w tym celu profesjonalnego reprezentanta.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.