5 najlepszych filmów z prawem w tle

Historia kina obfituje w filmy o tematyce związanej z prawem. Prezentujemy Państwu pięć wybranych przez naszych adwokatów ze Szczecina najlepszych dramatów sądowych.

 Top 5 filmów o tematyce sądowej

 

  1. 12 gniewnych ludzi (1957) – nominowany do Oscara w czterech kategoriach, film opowiada historię młodego człowieka oskarżonego o zabicie swojego ojca. Spośród przysięgłych jedenastu uważa, że jest on winny morderstwa, i tylko dwunasty wierzy w jego niewinność. Na drodze do jej dowiedzenia stoją jednak niepodważalne, wydawałoby się, dowody winy. Ambitna historia oraz gwiazdorska obsada przesądzają o jakości tego filmu.
  2. Zabić drozda (1962) – Ekranizacja powieści Harper Lee o tym samym tytule, za którą autorka otrzymała Medal Wolności i nagrodę Pulitzera. Film rozgrywa się w latach 30. XX wieku i opowiada historię amerykańskiego prawnika, którego zadaniem jest obrona czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny. Fabuła porusza problem rasizmu, uprzedzeń, a także tego, na ile jesteśmy w stanie sprostać własnemu poczuciu honoru w godzinie próby.
  3. Anatomia morderstwa (1959) – kolejna ekranizacja, tym razem powieści napisanej przez Johna D. Voelkera, prawnika z wykształcenia. Historia zawiera wątki autobiograficzne z życia autora i opowiada o mężczyźnie oskarżonym o zabicie właściciela baru. Czy morderstwo rzeczywiście zostało popełnione – jak zapewnia oskarżony – w afekcie, a ofiarą jest gwałciciel żony oskarżonego? Główny bohater – prawnik, który właśnie stracił posadę i znajduje się na krawędzi ruiny finansowej – usiłuje rozwikłać tę sprawę. Film porusza kwestie moralności i odpowiedzialności karnej.
  4. Lęk pierwotny (1996) – opowiada historię wziętego, lecz cynicznego i zapatrzonego w siebie prawnika, który podejmuje się obrony młodego chórzysty kościelnego oskarżonego o zamordowanie arcybiskupa. Usiłując dowieść niewinności chłopaka, adwokat odkrywa coraz więcej mrocznych tajemnic z życia ofiary. Na jego drodze staje jednak jego dawna uczennica i kochanka, a obecnie ambitna prawniczka, usiłująca pokrzyżować mu szyki.
  5. Adwokat diabła (1997) – film opowiada historię wziętego adwokata, który nie przegrał jeszcze ani jednej sprawy. Jego osoba wpada w oko właścicielowi jednej z nowojorskich kancelarii, który składa mu propozycję nie do odrzucenia. Jednak pięcie się na szczyt wiąże się z ponoszeniem ofiar, a sukces nie zawsze oznacza szczęście.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.