Kiedy można unieważnić umowę darowizny?

Decyzja o dokonaniu darowizny zwykle podejmowana jest w dobrej wierze. Darowizna jest to rodzaj umowy, która ma na celu nieodpłatne przekazanie obdarowanemu korzyści kosztem majątku darczyńcy. W praktyce najczęściej dotyczy ona bliskich sobie osób, np. rodziców, którzy przekazują określony przedmiot darowizny swoim dzieciom. Przedmiotem darowizny zwykle jest mieszkanie, chociaż tak naprawdę mogą to być również inne rzeczy, np. pieniądze, samochód, a nawet prawa (np. prawa autorskie).

Jak już zostało wspomniane, darczyńca zwykle przekazuje darowiznę obdarowanemu w dobrej wierze. Niemniej zdarzają się sytuacje, w których do aktu darowizny doszło w wyniku np. błędu. Czy w takim przypadku możliwe jest unieważnienie tej umowy?

Unieważnienie darowizny – czy to w ogóle możliwe?

Do unieważnienia darowizny dochodzi bardzo rzadko i jest to proces trudny do przeprowadzenia. Uznaje się, że jeśli jedna ze stron podjęła decyzję o podpisaniu takiej umowy, to ponosi za to pełną odpowiedzialność. Nie można więc ubiegać się o unieważnienie decyzji tylko dlatego, że w pewnym momencie zmieniliśmy zdanie – bez względu na to, jakie powody skłaniają nas do tego.

Jeśli darczyńca został przymuszony do podpisania umowy o darowiźnie, a więc składał oświadczenie woli pod wpływem gróźb ze strony innych osób, można ubiegać się o takie unieważnienie. Aby jednak było to możliwe, muszą zostać spełnione określone przesłanki do uchylenia się od oświadczenia woli, a więc rzeczywiście musiałoby dojść do sytuacji, w której darowizna została bezprawnie “wymuszona”. Jest to zwykle bardzo trudne do udowodnienia.

Kolejna sytuacja, z którą również spotykają się kancelarie adwokackie, to próby unieważnienia umowy o darowiznę z powodu oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Prawo przewiduje możliwość odwołania darowizny jeszcze niewykonanej, jeśli po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy uległ tak dużej zmianie, że wykonanie darowizny może nastąpić ze znacznym uszczerbkiem dla niego samego lub osób trzecich, za które darczyńca odpowiada (np. istnieje ryzyko popadnięcia w niedostatek).

Wszystkie opisane przypadki to tylko pewne przykłady, które mogą się zdarzyć w wyjątkowych przypadkach podczas przekazywania darowizny. Niemniej trzeba pamiętać, że proces unieważnienia darowizny jest dość skomplikowany, zatem warto dołożyć wszelkich starań, aby tego rodzaju oświadczenia woli były podpisywane rozważnie i z profesjonalnym wsparciem zaufanej kancelarii adwokackiej ze Szczecina.

 

 

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.